Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Instytucje, które mogą pomóc małym firmom

4 października 2002

Małe i średnie przedsiębiorstwa sprzyjają rozwojowi gospodarczemu i tworzeniu nowych miejsc pracy. W Europie Zachodniej jest ich siedemnaście milionów i zatrudniony  jest w nich co trzeci pracownik. Są najlepszą receptą na bezrobocie. W Polsce mamy ponad półtora miliona tzw. mikrofirm, czyli przedsiębiorstw, które zatrudniają do pięciu osób.

Małych firm w Polsce mogłoby być znacznie więcej. Niestety, u nas znacznie częściej dobry pomysł marnuje się, bo potencjalny biznesmen nie wie, że istnieją instytucje, które mogą mu pomóc w założeniu i rozwijaniu interesu. Głównym problemem dla chcących założyć firmę są finanse, a właściwie ich brak: brak kapitału i brak możliwości uzyskania pieniędzy zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają.

Dla banku udzielenie pożyczki niedoświadczonemu przedsiębiorcy jest zbyt dużym ryzykiem. W takich sytuacjach potencjalny biznesmen może potrzebne pieniądze otrzymać w Funduszu Mikro. Jest to instytucja, która udziela pomocy finansowej najmniejszym firmom. Na początku pożyczki wynoszą do kilkunastu tysięcy złotych. Później może być więcej. Oprocentowanie jest niższe niż w bankach. W Polsce działają cztery duże fundusze mikropożyczkowe. Szacuje się, że w wyniku ich działania powstało 20 tysięcy nowych miejsc pracy.

Zgodnie z filozofią Funduszu Mikro nie da się zacząć biznesu od pożyczki, ale trzeba dysponować czymś na początek. Musi być jakiś kapitał, ale niekoniecznie gotówka. Może być to jakaś szczególna wiedza, jakiś szczególny talent, zasób materialny, stara przyczepa lub choćby możliwość wynajęcia lokalu u szwagra – mówi Agnieszka Czarnomska z Fundusz Mikro.

Początkujący przedsiębiorcy potrzebują często różnych porad, np. jak najkorzystniej rozliczać się z fiskusem, jak rozwikłać jakąś kwestię prawną, jak sfinansować swoją działalność lub nie wiedzą od czego zacząć by otworzyć firmę. Mogą wtedy skorzystać z pomocy punktów konsultacyjno – doradczych, w których mają prawo do 10 godzin bezpłatnych konsultacji. W Polsce jest 145 takich punktów. 

Innym dużym ułatwieniem dla rozpoczynających działalność przedsiębiorców są inkubatory przedsiębiorczości. W Polsce jest ich w sumie 45. W takim miejscu mniej płaci się za wynajęcie lokalu, a często kilka firm korzysta z jednego faksu czy telefonu. W inkubatorze działają dopóki się nie usamodzielnią. 

Adresy i telefony inkubatorów przedsiębiorczości w urzędach pracy i gminy.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę