Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Jak się bogaci polska wieś

14 maja 2008
Dochody rolników wzrosły w ub. roku niemal o jedną piątą i przekroczyły 25 mld zł, informuje "Rzeczpospolita" w oparciu o szacunki udostępnione pismu przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Rolnicy korzystają z rosnących cen żywności, choć główny zastrzyk pieniędzy to dopłaty bezpośrednie do uprawianej ziemi. Z unijnego budżetu w ubiegłym roku wieś dostała aż 10 mld. zł.

Najbardziej wzbogacili się producenci zbóż. Ceny pszenicy i żyta wzrosły w ciągu roku o 60 proc. Średnie dochody z hektara upraw się podwoiły, a w wyspecjalizowanych gospodarstwach wzrosły ponad trzykrotnie.

- Dochody rolników będą nadal rosły, bo zwiększa się strumień pieniędzy płynących z Brukseli i polepsza wydajność pracy na wsi, uważa dr Lech Goraj z IERiGW.

Przychody własne gospodarstw wyniosły w ubiegłym roku ponad 72 mld zł, a w tym roku powinny być wyższe o kilka procent, twierdzą ekonomiści. Przewidują oni, że żywność będzie w przyszłości drożała, więc o spadku dochodów z pracy na roli nie ma mowy.

Komisja Europejska przewiduje, że dochody gospodarstw rolnych w naszej części Europy wzrosną w tym roku o 6-7 proc. A to jeszcze nie jest szczyt koniunktury, która według prognoz ma powrócić w 2010 roku.


POWIĄZANE

Pierwsza elektrownia atomowa ma powstać w Polsce do 2033 roku. Jej budowa ma kos...

Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego to już 44. polski produkt, który został wpisa...

Przez cały sezon ubezpieczania upraw w Concordia Polska Grupa Generali, do końca...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę