Jak się bogaci polska wieś

14 maja 2008
Dochody rolników wzrosły w ub. roku niemal o jedną piątą i przekroczyły 25 mld zł, informuje "Rzeczpospolita" w oparciu o szacunki udostępnione pismu przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Rolnicy korzystają z rosnących cen żywności, choć główny zastrzyk pieniędzy to dopłaty bezpośrednie do uprawianej ziemi. Z unijnego budżetu w ubiegłym roku wieś dostała aż 10 mld. zł.

Najbardziej wzbogacili się producenci zbóż. Ceny pszenicy i żyta wzrosły w ciągu roku o 60 proc. Średnie dochody z hektara upraw się podwoiły, a w wyspecjalizowanych gospodarstwach wzrosły ponad trzykrotnie.

- Dochody rolników będą nadal rosły, bo zwiększa się strumień pieniędzy płynących z Brukseli i polepsza wydajność pracy na wsi, uważa dr Lech Goraj z IERiGW.

Przychody własne gospodarstw wyniosły w ubiegłym roku ponad 72 mld zł, a w tym roku powinny być wyższe o kilka procent, twierdzą ekonomiści. Przewidują oni, że żywność będzie w przyszłości drożała, więc o spadku dochodów z pracy na roli nie ma mowy.

Komisja Europejska przewiduje, że dochody gospodarstw rolnych w naszej części Europy wzrosną w tym roku o 6-7 proc. A to jeszcze nie jest szczyt koniunktury, która według prognoz ma powrócić w 2010 roku.


POWIĄZANE

Projekt nowelizacji prawa górniczego posłów Prawa i Sprawiedliwości może pozbawi...

1.10.2019 r. upłynął wyznaczony przez Europejski Urząd Patentowy termin kończący...

Na pracę bez ograniczeń we wszystkich krajach Unii Europejskiej trzeba będzie je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę