Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Jakie ubezpieczenie na życie?

3 grudnia 2002

Oferta rynkowa jest bardzo bogata. By wybrać optymalny dla siebie wariant polisy trzeba zapoznać się  różnymi rodzajami i typami ubezpieczeń na życie. 

Ubezpieczyć się na życie może każdy dorosły Polak, który nie przekroczył – w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego – 65-70 roku życia. Dzieci, które ukończyły 13 lat mogą to zrobić za zgodą rodziców. Wiek w którym zawiera się ubezpieczenie ma wpływ na wysokość płaconej składki. Oczywiście im wcześniej zostanie zawarta umowa, tym więcej można zyskać i to na korzystniejszych warunkach. Najbardziej optymalnym terminem jest okres po podjęciu pierwszej pracy zawodowej.

Wysokość płaconej składki zależy od wieku, wykonywanego zawodu, stanu zdrowia, a nawet uprawianych sportów, czy hobby. Warto pamiętać, że przy wypełnianiu ankiety medycznej trzeba pisać prawdę i nie można zatajać znanych sobie faktów o stanie zdrowia, bo może się to skończyć odmową wypłacenia świadczenia.

Z bogatej oferty rynku ubezpieczeń na życie można wybrać ubezpieczenia:

  •  terminowe
  •  na całe życie
  •  na życie i dożycie
  •  z funduszem inwestycyjnym
  •  rentowe
  • posagowe
  • wypadkowe NNW

Ubezpieczenia terminowe są zawierane na czas określony. Z reguły obejmują okres od jednego do pięciu lat. W przypadku śmierci, świadczenia są wypłacane osobom najbliższym. Nie mają one charakteru oszczędnościowego, w związku z czym zabezpieczają tylko dzien. dzisiejszy rodziny ubezpieczonego.

Ubezpieczenia na całe życie kończą się z chwilą śmierci osoby ubezpieczonej. Wtedy świadczenie jest przekazywane osobom wskazanym w polisie. Składka jest opłacana do śmierci, albo do określonego wieku. Z reguły do 60-65 lat. Ubezpieczenie to skierowane jest do tych, którzy chcą by w wypadku ich śmierci, bliscy otrzymali jak największe pieniądze.

Ubezpieczenie na życie i dożycie chroni życie ubezpieczonego do momentu przejścia na emeryturę. W przypadku śmierci towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca świadczenie najbliższym, ale jeśli ubezpieczony dożyje do emerytury, uzbierane pieniądze są wypacane np. co miesiąc lub w całości.

Ubezpieczenie z funduszem inwestycyjnym charakteryzuje podział składki na dwie części. Pierwsza chroni życie ubezpieczonego, a druga jest inwestowana w funduszu. W przypadku śmierci, rodzina otrzymuje sumę ubezpieczenia oraz zysk wypracowany w funduszu.

Ubezpieczenia rentowe są skierowane do osób, które po przejściu na emeryturę chcą dodatkowo otrzymywać rentę.

Ubezpieczenie posagowe jest finansowym zabezpieczeniem startu dziecka w dorosłe życie. Jest także zabezpieczeniem dziecka na wypadek śmierci jego rodziców lub kalectwa dziecka, gdy rodzice już nie żyją.

Przedmiotem ubezpieczenia wypadkowego NNW są następstwa nieszczęśliwych wypadków polegające na uszkodzeniu ciała, powodujące stały uszczerbek na zdrowiu.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę