aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jedna akcyza na paliwa

3 kwietnia 2003

Ministerstwo Finansów chce zrównać stawki akcyzy na wszystkie rodzaje paliw. Według wiceministra Ciesielskiego, odpowiedzialnego w resorcie za służby skarbowe, jest już gotowy projekt rozporządzenia w tej sprawie. 

Obecnie podatek od paliw wygląda następująco:

  • benzynowe paliwa silnikowe  –  1672 zł za 1000 litrów,
  • oleje napędowe  –  1129 zł za 1000 litrów,
  • oleje opałowe  –  195 zł za 1000 litrów. 

Różnice te wykorzystują oszuści, którzy sprzedają olej opałowy jako olej napędowy. Według różnych szacunków, straty budżetu z tego tytułu mogą wynosić od 1 do 10 mld złotych. Obecnie prokuratury w całym kraju prowadzą ponad 100 spraw związanych z aferami paliwowymi. Oprócz wyłudzania podatków (VAT i akcyzy), dotyczą one między innymi oszustw na cłach, a także podrabiania paliw. 

Ekonomiści i eksperci podatkowi już od dawna postulowali zrównanie stawek akcyz na paliwa. Taki ruch powinien zlikwidować zjawisko nazywane mafią paliwową – powiedział Robert Gwiazdowski z centrum im. Adama Smitha.

Według ministra Ciesielskiego, projekt rozporządzenia zrównującego stawki akcyz paliwowych, resort przekazał w miniony poniedziałek do innych ministerstw. Rozporządzenie zakłada również możliwość zwrotu różnicy między obecnie obowiązującą akcyzą na olej grzewczy, a nowa stawką. Nie znane są jednak szczegóły w tej sprawie.

Nie jest też wiadome, czy stawki akcyzy zostaną zrównane w górę, czy w dół Według planów budżetowych, akcyza na paliwa ma dać państwowej kasie około 14,8 mld złotych, co stanowi 15% wszystkich tegorocznych wpływów z podatków pośrednich.


POWIĄZANE

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Jak wynika z danych przekazanych przez GIP PIP, w I kw. 2024 r. wpłynęło 255 ska...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę