aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jednak podatek liniowy?

11 września 2003

19-procentowy podatek dla małych firm ma być wstępem do wprowadzenia podatku liniowego. Minister finansów Andrzej Raczko powiedział podczas obrad sejmowej komisji finansów publicznych, że ujednolicenie opodatkowania działalności gospodarczej jest podstawowym krokiem do wprowadzenia podatku liniowego.

Minister dodał, że praktyczne działanie zasady, według której właściciele małych firm będą mogli samodzielnie decydować, czy będą się rozliczać według 19-procentowej stawki, czy też rozliczą się na ogólnych zasadach PIT, będzie testem na popularność podatku liniowego.

Minister zapowiedział także, że ministerstwo finansów przygotowuje przepisy podatkowe tak, aby zyski szkół, przedszkoli i instytucji pożytku publicznego przeznaczone na ich własną działalność nie zostały opodatkowane. Wszystko to, co idzie na działalność statutową szkoły, przedszkola, czy fundacji powinno znaleźć się w kosztach – powiedział minister. Powinniśmy zrobić wszystko, by tym instytucjom, które działają na cele społeczne, podatkowy włos z głowy nie spadł – dodał Andrzej Raczko. Jednocześnie minister mówił posłom, że w przypadku podatku dochodowego ministerstwo nie decyduje się na opodatkowanie szkół, piekarni czy fabryk, ale zysku osiąganego przez te instytucje.

Poseł PiS Wojciech Jasiński wyraził obawę, że zmiany proponowane przez rząd są nieprecyzyjne i grożą tym, że również przepis będzie nieprecyzyjny. Poseł podkreślił – nie wnikając w słuszność tych rozwiązań – że rząd na razie przedstawił pomysły a nie projekty ustaw, a do zakończenia prac nad ustawami zostało niewiele czasu.

Poseł SLD Stanisław Stec wyraził wątpliwość, czy kosztem wprowadzenia 19-procentowego podatku dla małych firm musi być rezygnacja z podwyższenia kwoty wolnej od podatku, co chce uczynić rząd. Poseł dodał, że komisja finansów zastanowi się, czy nie pozostawić proponowanego wcześniej przez rząd wzrostu kwoty wolnej od podatku o około 300 złotych.

W przyszłym tygodniu rząd ma przyjąć autopoprawkę do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzającą możliwość wyboru przez jednoosobowe firmy podatku 19-procentowego lub rozliczania na ogólnych zasadach PIT.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę