Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Już wkrótce zmiany w VAT

19 maja 2005

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał we wtorek nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Wprowadzi ona istotne zmiany w przepisach dotyczących odliczania VAT od samochodów. Zwolni jednoznacznie z opodatkowania określone umowy zlecenia i o dzieło, a także honoraria, m.in. twórców i artystów. Nowelizacja przewiduje ponadto wprowadzenie tzw. ulgi na złe długi.

Generalnie znowelizowana ustawa o podatku od towarów i usług wejdzie w życie 1 czerwca br., jednak przepisy dotyczące samochodów zaczną obowiązywać dopiero po 90 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. I właśnie w unormowaniach dotyczących odliczania VAT od samochodów nowela wprowadzi bardzo istotne zmiany.

Po wejściu w życie nowych przepisów zlikwidowany zostanie wzór zawarty w obecnym art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm. - zobacz pdf). Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego będzie stanowić 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze – nie więcej jednak niż 6000 zł. Ten przepis jednak nie będzie dotyczył pojazdów samochodowych spełniających określone warunki, dotyczące m.in. rzędów siedzeń, wymiarów części przeznaczonej do przewozu ładunków itp.

Warto podkreślić, że określone przepisy dotyczące odliczeń VAT od samochodów wywoływały kontrowersje dotyczące ich zgodności z VI Dyrektywą.

Przepisy znajdujące się w noweli uściślą, co nie będzie uznawane za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą, czyli ostatecznie nie będzie podlegać VAT. W tym celu zmodyfikowano art. 15 ustawy. Z nowych unormowań wynika m.in., że nie zostaną objęte VAT przychody pracowników zatrudnionych na umowę zlecenia i o dzieło, jeżeli wykonawców będą łączyć ze zlecającymi więzy ustalające odpowiedzialność zlecającego za wykonanie danych czynności wobec osób trzecich.

Nowelizacja ponadto wprowadzi tzw. ulgę na złe długi. Chodzi o rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności. Otóż podatnik będzie mógł skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Z ulgi można będzie skorzystać po spełnieniu określonych warunków.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę