dnikukurydzy_210818

Kłopoty z papryką

20 września 2004

W ciągu ostatnich trzech lat cena polskiej papryki spadła czterokrotnie - z 8 do 2 zł za kilogram. Powoduje to pogarszającą się z roku na rok sytuację polskich plantatorów.

"Obserwuje się, że zaczyna być już równowaga popytu z podażą, co się odbija również na cenach papryki, bo do niedawna była ona jeszcze bardzo wysoka. W tej chwili te ceny systematycznie idą w dół"- mówi Dariusz Bliźniak z Praskiej Giełdy Spożywczej.

W zeszłym roku cena papryki spadła do rekordowo niskiego poziomu 1,10 zł kilogram, to 80 gr. poniżej progu opłacalności. W efekcie producenci papryki poszukują coraz to nowych rynków zbytu zarówno w kraju jak i za granicą - głównie w Niemczech i w Czechach, tu jednak pojawiają się problemy.

"Pierwszy to sortowanie i opakowania. Nie nauczyliśmy się jeszcze sprzedawać jej w profesjonalnych opakowaniach. Jest to sprzedaż w zwyczajnych foliowych workach" - mówi producent papryki Lech Łabęcki. A tak zapakowanego towaru kontrahenci z zagranicy nie chcą odbierać.

Problemem naszych plantatorów jest brak funduszy na modernizację produkcji. Plantatorzy przewidują, że w przyszłym roku plony papryki mogą wzrosnąć nawet o 30% w stosunku do roku obecnego, a wtedy bez możliwości exportu nadprodukcja na rynku krajowym spowoduje, że będzie ogromny problem ze zbytem.


POWIĄZANE

Od 13.11.2018 r. do 27.11.2018 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rol...

Grupa EFL podpisała umowę finansowania 10 ciągników siodłowych IVECO Stralis Nat...

Prawie połowa pracowników Inspekcji Weterynaryjnej podpisała się pod wnioskami o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę