informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Advertisement Advertisement

Kolejny dzień osłabienia złotego

24 września 2004

Czwartek był już kolejnym dniem wyprzedawania złotego przez inwestorów i na koniec dnia złoty znalazł się na poziomie 7,2 proc. po mocnej stronie parytetu z 8,0 proc. w środę. W piątek kluczowym wydarzeniem na rynku będzie publikacja danych o cenach żywności za pierwszą połowę września.

Pod koniec dnia na rynku międzybankowym dolar kosztował 3,53 zł wobec 3,536 zł w środę, a euro 4,34 zł wobec 4,332 zł. Zdaniem dealerów, impuls do wyprzedaży dał w środę wicepremier Jerzy Hausner, według którego dalsze podwyżki stóp procentowych i aprecjacja polskiej waluty nie byłyby korzystne dla gospodarki.

Inwestorzy mieli długie pozycje w złotym i potrzebowali impulsu do realizacji zysków. Taki impuls otrzymali wczoraj od wicepremiera Hausnera –  powiedział Andrzej Krzemiński, dealer walutowy w Banku BPH. W czwartek w pewnym momencie euro kosztowało nawet 4,36 zł, a dolar 3,54 zł, co odpowiadało poziomowi 7,0 proc. po mocnej stronie parytetu. Widać, że mamy do czynienia z korektą i pogorszeniem nastrojów. Nie jest też powiedziane, że to już koniec osłabienia złotego –  dodał dealer walutowy z Banku BPH.

GUS poda dane o cenach żywności o 16.00, a według ankiety PAP ceny żywności w pierwszej połowie września wzrosły o 0,16 proc. wobec I połowy sierpnia.

Gdyby okazało się, że wzrost będzie niższy, zbliżony do 0 proc., to może to oznaczać dalsze osłabienie złotego, gdyż zmniejszy to szanse na redukcję stóp we wrześniu o 50 pkt bazowych –  powiedział Krzemiński.

Rada Polityki Pieniężnej zbiera się na posiedzeniu 28-29 września. Na rynku długu w czwartek spadła rentowność obligacji dwu i pięcioletnich. Według dealerów, piątkowa publikacja cen żywności może wskazać dalszy kierunek dla inflacji i może wpłynąć na decyzje RPP.

Pod koniec dnia ceny papierów wzrosły. Jutro rynek będzie czekał na publikację danych o cenach żywności w pierwszej połowie września. Jednak z uwagi na późną porę publikacji większe znaczenie mogą mieć zmiany na rynkach bazowych –  powiedział Piotr Kołuda, dealer obligacji w Banku Millennium. Około 16.45 rentowność obligacji dwuletnich spadła do 7,29 proc. z 7,42 proc. w środę, pięcioletnich DS0509 do 7,10 proc. z 7,14 proc., a dziesięcioletnich DS1013 do pozostała na poziomie ze środowego zamknięcia, czyli 6,70 proc.


POWIĄZANE

W dniu 13 maja 2019 r. odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Debaty...

Rok 2019 to czas, w którym coraz liczniej i głośniej pojawiają się opinie o zbli...

Uroczystego podpisania umowy dokonali: Jakub Nowak, Prezes Zarządu Jantoń S.A. S...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę