aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Konsultacje w sprawie wprowadzenia podatku liniowego

9 lipca 2003

Rząd rozpoczął konsultacje w sprawie wprowadzenia podatku liniowego. Informacje ministra finansów o skutkach wprowadzenia podatku liniowego rozesłano do partnerów społecznych. Zostaną one także udostępnione klubom parlamentarnym. Premier wysłał już dokument resortu finansów do Platformy Obywatelskiej, która zaproponowała wcześniej parlamentarne konsultacje w tej sprawie.

Minister Raczko powiedział, że jego resort dokonał symulacji wprowadzenia podatku liniowego w kilku wariantach dla stawek 18 i 19%, przy zachowaniu istniejących ulg bądź ich likwidacji oraz dla różnych wielkości kwoty wolnej od podatku. W przypadku likwidacji ulg pozytywne dla budżetu efekty pojawią się w 2007 roku, wcześniej wpływy z podatku liniowego będą niższe od tegorocznych. 

Minister finansów powiedział też, że resort zbadał, jak wpłynęłoby wprowadzenie tego podatku na poszczególne grupy podatników. Według Ministerstwa Finansów w porównaniu z obecnie obowiązującym  systemem, ulgami i zwolnieniami podatkowymi, takimi na przykład jak koszty uzysku, wprowadzenie podatku liniowego byłoby niekorzystne dla podatników z pierwszej grupy podatkowej. Traciliby oni przeciętnie 169 złotych w porównaniu ze stanem obecnym. Podatnicy z drugiej grupy zyskaliby 180 złotych, a z trzeciej 20 tys. złotych.

Minister Raczko dodał, że rozważanie wprowadzenia tego podatku jest ważne dla pokazania kierunku reformy systemu podatkowego. Zapowiedział, że we wrześniu rząd zaprezentuje propozycje takich zmian, by podatnicy prowadzący działalność gospodarczą jako osoby fizyczne mogły rozliczać się tak jak firmy.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę