aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KRUS pod kontrolą

22 grudnia 2015
Trwają konsultacje w sprawie reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Resort rolnictwa zapewnia, że prace przebiegają sprawnie i że nie ma konfliktu między koalicjantami. Spokojnie mogą spać także rolnicy, którym nie grożą podwyżki składek. A takich jest zdecydowana większość.

Resort rolnictwa ma już pomysły jak zmienić funkcjonowanie KRUS. Najważniejszy z nich to zróżnicowanie składek oraz świadczeń emerytalnych. Jak będą obliczane nowe składki.

Rząd proponuje dwa sposoby. W pierwszej wersji składka będzie zależała od wielkości gospodarstwa. W drugiej – preferowanej przez ministerstwo rolnictwa – od tzw. wielkości ekonomicznej gospodarstwa. W obu przypadkach nie doszłoby do znacznego wzrostu składek płaconych przez rolników.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: reforma KRUS to nie jest reforma, która ma oskubać rolników z pieniędzy których nie mają.

Bez względu na to jak wariant obliczania składki ostatecznie przyjmie rząd KRUS zapowiada, że 1 stycznia 2009 roku będzie gotowy na zmiany. .

Roman Kwaśnicki, prezes KRUS: będzie od 1 stycznia 2009 przygotowany już w pełni do swoich zadań, czyli świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń na rzecz rolnictwa polskiego.

Szef resortu rolnictwa zapewnia także, że nie ma konfliktu między koalicjantami w sprawie reformy, a wszystkie zmiany będą przeprowadzone przez rząd i Sejm jeszcze w tym roku .

Według ministerstwa wysokość państwowej dotacji do KRUS-u w najbliższych latach nie tylko się nie zmieni. Ale wyższe dochody z tytułu zróżnicowanie składek zostaną wydane na wyższe rolnicze emerytury.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę