a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

KRUS w Trybunale

7 lipca 2004

Osoby pomagające na co dzień w gospodarstwie, a nie ubezpieczone w KRUSIE, nie otrzymają w razie nieszczęśliwego wypadku przy pracy, odszkodowania.

Zakłada to znowelizowana ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników. I wydaje się, że to kolejny bubel legislacyjny, bo choć projektodawcą zmian był rząd, teraz ten sam rząd próbuje to zmienić.
Najlepszym dowodem jest to, że ci którzy na temat nowelizacji mieliby coś do powiedzenia mówić nie chcą. Ministerstwo Rolnictwa twierdzi, że KRUS już w jego gestii nie jest i odsyła do Ministerstwa Polityki Społecznej. To z kolei przekonuje, że ze sprawami ubezpieczenia rolników dopiero się zapoznaje. Także KRUS na temat ustawy wypowiadać się nie chce.

Zdaniem związków rolnicy nie zdają sobie sprawy z tego jak niekorzystne zmiany dla nich zakłada znowelizowana ustawa. Krajowy Związek Kółek i organizacji Rolniczych zaskarżył ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Dzieci, które w czasie tegorocznych wakacji ulegną wypadkowi, pomagając swoim rodzicom w pracach polowych nie dostaną odszkodowania. Dotyczy to także dorosłych, którzy są ubezpieczeni w systemie powszechnym. Trudno się dziwić, że rolnicy są wzburzeni.

Zdaniem związków niemile zaskoczeni mogą być także już niedługo, ci którzy czerpią dochody z działalności pozarolniczej, kiedy z KRUS-u będą musieli przejść do ZUS-u.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...

Dla ułatwienia osobom zainteresowanym pogłębieniem wiedzy w zakresie rzetelności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę