aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KRUS zabierze dopłatę?

15 października 2004

Sejmowa komisja rolnictwa odłożyła w czwartek rozpatrywanie informacji rządu nt. zmiany w ubezpieczeniu społecznym rolników. Powodem była nieobecność ministra polityki społecznej Krzysztofa Patera, który obecnie nadzoruje Kasę Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych.

Projekt ustawy o KRUS, który m.in. zakłada zróżnicowanie składek na ubezpieczenie społeczne rolników, a w wielu przypadkach podniesienie składki, został przyjęty przez rząd pod koniec września, ale dotychczas nie trafił do Sejmu.

Zmiany zaproponowane w projekcie, który został przekazany do konsultacji, budziły sprzeciw rolników i rolniczych związków zawodowych. Obecny na komisji przewodniczący rolniczej "Solidarności" Roman Wierzbicki poinformował, że związki zawodowe spotkały się we wrześniu z Paterem i przedstawiły swoje racje.

"Minister Pater zgodził się z niektórymi naszymi uwagami, miał się do nich odnieść na piśmie i mieliśmy się spotkać. Nie odpowiedział na piśmie ani nie doszło do żadnego innego spotkania" - powiedział Wierzbicki.

Dodał, że stanowisko związku było i jest takie, "że jesteśmy przeciwni proponowanej reformie".

Przewodniczący komisji rolnictwa Wojciech Mojzesowicz (PBL) zwrócił uwagę, że ustawa o KRUS jest jedną z ustaw okołobudżetowych i trudno jest dyskutować nad budżetem, nie znając tego projektu ustawy. Podkreślił, że w niektórych przypadkach wzrost składek na KRUS jest tak duży, że zabiera płatnikom całą dopłatę bezpośrednią.


POWIĄZANE

Unia Europejska ponownie rozszerzyła preferencje handlowe na produkty z Ukrainy,...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę