Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Kto może wspomóc firmy zajmujące się utylizacją?

21 maja 2003

Możliwość udzielenia pomocy finansowej firmom zajmującym się utylizacją padłych zwierząt ma Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W 2002 roku firmy branży utylizacyjnej na podstawie złożonego do Centrali ARiMR wniosku o pomoc otrzymywały dofinansowanie za ostatni kwartał. Pomoc ta jest również kontynuowana w 2003 roku i obejmuje koszty poniesione od 1 stycznia 2003 roku.

ARiMR udzieli pomocy finansowej podmiotom zajmującym się zbieraniem padłych zwierząt: bydła, owiec i kóz lub ich części oraz transportem, przetwarzaniem na mączkę lub spalaniem mączek wyprodukowanych z tych zwłok na podstawie znowelizowanego w dniu 10 września 2002 roku Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1996 roku w sprawie szczegółowych kierunków działań ARiMR oraz sposobów ich realizacji. 

Nie ma natomiast podstaw prawnych do udzielenia takiej pomocy jednostkom samorządu terytorialnego lub rolnikom. Wysokość pomocy dla firm, które zajmują się zbieraniem padłych zwierząt nie może przekroczyć 98% kosztów związanych z wykonywaniem tej działalności. 

O pomoc finansową mogą ubiegać się osoby fizyczne lub prawne, które w dniu składania wniosku:

  • prowadzą zarejestrowana działalność gospodarczą w wymienionym na wstępie zakresie,
  • posiadają ważne decyzje właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii, umożliwiające prowadzenie działalności,
  • podmioty zajmujące się zbiórką i transportem zwłok, które mają podpisane umowy o odbiorze zwłok z zakładem utylizacyjnym wskazanym przez IW do przerabiania SRM (materiał szczególnego ryzyka) i zwłok zwierzęcych.

Firmy składające wniosek o pomoc finansową powinny zwrócić się do ARiMR określając przewidywane koszty związane z wykonywaniem tej działalności oraz wysokość wnioskowanej pomocy.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę