informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Kwoty połowowe nieco mniejsze

23 grudnia 2004

Komisja Europejska i ministrowie rybołówstwa 25 państw UE wynegocjowali w środę nad ranem kompromisowe porozumienie w sprawie przyszłorocznych limitów połowowych. Zrezygnowano z koncepcji utworzenia stref całkowicie zamkniętych dla rybaków.

Decyzja o wprowadzeniu kwot połowowych została przyjęta zdecydowaną większością, przeciwko wystąpiła jedynie Litwa, a Grecja wstrzymała się od głosowania. Ministrowie i przedstawicieli Brukseli osiągnęli porozumienie po 14-godzinnym maratonie negocjacyjnym. Zrezygnowano z pierwotnej propozycji stworzenia zamkniętych dla rybaków stref połowowych – głównie na łowiskach dorsza na Morzu Północnym, wobec gwałtownych sprzeciwów Wielkiej Brytanii i Francji. Ustalone kwoty połowów są tylko minimalnie mniejsze w porównaniu z wcześniejszymi planami, ograniczono także dni połowów do 20 w miesiącu. Jak poinformował PAP wiceminister rolnictwa Andrzej Kowalski, limit połowowy na dorsza na Morzu Bałtyckim wyniesie w przyszłym roku dla Unii Europejskiej 39 tys. ton, z czego na Polskę przypadnie nieco poniżej 12 tys. ton. Zdaniem ministra wprowadzone kwoty pozwolą na odbudowanie ławic ryb w niedalekiej przyszłości. Jeszcze kilka lat temu naukowcy sugerowali całkowite zamknięcie łowisk.

Jeśli chodzi o śledzia, mamy otrzymać podobne kwoty połowowe, jednak obecnie zmniejsza się nasz udział w tzw. stadzie zachodnim. Polska starała się o przesunięcie części limitów połowowych na śledzia ze wschodniej na zachodnią część Bałtyku. W trakcie negocjacji ustalono, że sposób podziału kwot połowowych będzie renegocjowany przez kraje bałtyckie w 2005 roku.

Decyzję Brukseli potępiły organizacje ochrony środowiska. Ich przedstawiciele twierdzą, że tylko natychmiastowe wstrzymanie połowów pozwoli na podtrzymanie gatunku dorsza przy życiu.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na korespondencję Zarządu KRIR w sprawie dodatkowego limitu środków...

Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektów rozporządzeń Ministra Finansów zmieniaj...

11. kwietnia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę