Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Kwoty połowowe nieco mniejsze

23 grudnia 2004

Komisja Europejska i ministrowie rybołówstwa 25 państw UE wynegocjowali w środę nad ranem kompromisowe porozumienie w sprawie przyszłorocznych limitów połowowych. Zrezygnowano z koncepcji utworzenia stref całkowicie zamkniętych dla rybaków.

Decyzja o wprowadzeniu kwot połowowych została przyjęta zdecydowaną większością, przeciwko wystąpiła jedynie Litwa, a Grecja wstrzymała się od głosowania. Ministrowie i przedstawicieli Brukseli osiągnęli porozumienie po 14-godzinnym maratonie negocjacyjnym. Zrezygnowano z pierwotnej propozycji stworzenia zamkniętych dla rybaków stref połowowych – głównie na łowiskach dorsza na Morzu Północnym, wobec gwałtownych sprzeciwów Wielkiej Brytanii i Francji. Ustalone kwoty połowów są tylko minimalnie mniejsze w porównaniu z wcześniejszymi planami, ograniczono także dni połowów do 20 w miesiącu. Jak poinformował PAP wiceminister rolnictwa Andrzej Kowalski, limit połowowy na dorsza na Morzu Bałtyckim wyniesie w przyszłym roku dla Unii Europejskiej 39 tys. ton, z czego na Polskę przypadnie nieco poniżej 12 tys. ton. Zdaniem ministra wprowadzone kwoty pozwolą na odbudowanie ławic ryb w niedalekiej przyszłości. Jeszcze kilka lat temu naukowcy sugerowali całkowite zamknięcie łowisk.

Jeśli chodzi o śledzia, mamy otrzymać podobne kwoty połowowe, jednak obecnie zmniejsza się nasz udział w tzw. stadzie zachodnim. Polska starała się o przesunięcie części limitów połowowych na śledzia ze wschodniej na zachodnią część Bałtyku. W trakcie negocjacji ustalono, że sposób podziału kwot połowowych będzie renegocjowany przez kraje bałtyckie w 2005 roku.

Decyzję Brukseli potępiły organizacje ochrony środowiska. Ich przedstawiciele twierdzą, że tylko natychmiastowe wstrzymanie połowów pozwoli na podtrzymanie gatunku dorsza przy życiu.


POWIĄZANE

Obecnie nad polskim niebem może latać nawet 250 tys. dronów. Wraz z popularyzacj...

Porównując aktualną liczbę transakcji kartami klientów Santander Bank Polska w p...

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turys...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę