Advertisement

MF spodziewa się stabilizacji rocznej inflacji lub małego wzrostu

17 sierpnia 2004

Minister finansów Mirosław Gronicki prognozuje, że inflacja w sierpniu w ujęciu rocznym ustabilizuje się na poziomie z lipca lub wzrośnie o 0,1 pkt proc. do 4,7 proc., a na koniec 2004 roku wyniesie 4-4,1 proc.

Sądzę, że inflacja w sierpniu może się utrzymać na poziomie z lipca w ujęciu roku lub może być nieznacznie wyższa, o 0,1 pkt proc. Potem zacznie się jazda w dół. Na koniec roku może wynieść 4- 4,1 proc. –  powiedział PAP minister finansów. Inflacja w lipcu wzrosła do 4,6 proc. z 4,4 proc. w czerwcu i była nieznacznie niższa od średniej prognoz rynkowych wynoszącej 4,71 proc.

Większość rynku przewidywała, że ceny żywności wzrosną. Okazało się jednak odwrotnie. Jest to dobry sygnał, to może świadczyć o tym, że trochę wygasa szok unijny. Pozostałe elementy wyglądają całkiem przyzwoicie –  powiedział minister.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 9,1 proc. w stosunku do lipca 2003 roku, ale spadły o 0,8 proc. w stosunku do czerwca tego roku. Minister powiedział także, że spodziewa się deflacji cen żywności w I połowie sierpnia. Ankietowani przez PAP ekonomiści są zgodni, że ceny żywności w I połowie sierpnia spadną wobec I połowy lipca prawie o 1 proc.


POWIĄZANE

Od poniedziałku wnioski o dofinansowanie w ramach w programu Mój Prąd można skła...

17 października 2019 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek ...

17 października 2019 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek ...


Komentarze

Bądź na bieżąco
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę