Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

MF szykuje zmiany w opodatkowaniu sprzedaży aut

29 października 2004

Ministerstwo Finansów zaproponuje zmiany w sposobie opodatkowania akcyzą sprzedaży samochodów.

Resort chce, aby wysokość podatku była bezpośrednio uzależniona od pojemności silnika, a nie od wartość samochodu - poinformował w czwartek PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Propozycje Ministerstwa Finansów, jakie zostaną skierowane do uzgodnień międzyresortowych, idą w tym kierunku, aby wysokość opłaty (akcyzowej) była uzależniona od pojemności silnika. Nie będzie ona miała przełożenia na wartość samochodu –  powiedział Neneman. Stawki będą kwotowe. To będzie bezpośrednie powiązane pojemności z wysokością podatku. Jest też pomysł, aby uwzględniać przy tym normy emisji spalin –  dodał wiceminister, nie podając szczegółów.

Obecnie akcyza od nowego samochodu o pojemności silnika do 2000 cm sześciennych wynosi 3,1 proc. jego wartości. Dla nowych aut z większymi silnikami jest to 13,6 proc. Tymczasem wobec sprowadzanych używanych samochodów akcyza może wynieść nawet 65 proc.

Resort finansów od dawna rozważa zmiany w systemie poboru akcyzy. Główne powody, dla których MF chce nowych przepisów akcyzowych dla samochodów jest nieskuteczność obecnie obowiązujących zasad w odniesieniu do samochodów sprowadzanych z zagranicy.

Nie tylko nie powodują one spadku napływu zużytych samochodów, ale są podstawą do zarzutów o dyskryminowanie podatkowe niektórych towarów na terenie Unii Europejskiej. Tylko we wrześniu do Polski sprowadzono 104.292 samochody używane objęte tzw. wewnątrzwspólnotowym nabyciem, a wpływy z akcyzy z tego tytułu wyniosły 103,4 mln zł.

Od 1 maja, czyli od przystąpienia Polski do UE, sprowadzono 499.264 pojazdy, a do budżetu wpłynęło 520,2 mln zł.


POWIĄZANE

Na około 32 mld zł są szacowane straty galerii handlowych po trzykrotnym lockdow...

Do 2040 roku zostanie zbudowany niemal nowy system elektroenergetyczny, którego ...

Choć wielokrotnie słychać było o aferach podsłuchowych czy wykradaniu danych z w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę