MF szykuje zmiany w opodatkowaniu sprzedaży aut

29 października 2004

Ministerstwo Finansów zaproponuje zmiany w sposobie opodatkowania akcyzą sprzedaży samochodów.

Resort chce, aby wysokość podatku była bezpośrednio uzależniona od pojemności silnika, a nie od wartość samochodu - poinformował w czwartek PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Propozycje Ministerstwa Finansów, jakie zostaną skierowane do uzgodnień międzyresortowych, idą w tym kierunku, aby wysokość opłaty (akcyzowej) była uzależniona od pojemności silnika. Nie będzie ona miała przełożenia na wartość samochodu –  powiedział Neneman. Stawki będą kwotowe. To będzie bezpośrednie powiązane pojemności z wysokością podatku. Jest też pomysł, aby uwzględniać przy tym normy emisji spalin –  dodał wiceminister, nie podając szczegółów.

Obecnie akcyza od nowego samochodu o pojemności silnika do 2000 cm sześciennych wynosi 3,1 proc. jego wartości. Dla nowych aut z większymi silnikami jest to 13,6 proc. Tymczasem wobec sprowadzanych używanych samochodów akcyza może wynieść nawet 65 proc.

Resort finansów od dawna rozważa zmiany w systemie poboru akcyzy. Główne powody, dla których MF chce nowych przepisów akcyzowych dla samochodów jest nieskuteczność obecnie obowiązujących zasad w odniesieniu do samochodów sprowadzanych z zagranicy.

Nie tylko nie powodują one spadku napływu zużytych samochodów, ale są podstawą do zarzutów o dyskryminowanie podatkowe niektórych towarów na terenie Unii Europejskiej. Tylko we wrześniu do Polski sprowadzono 104.292 samochody używane objęte tzw. wewnątrzwspólnotowym nabyciem, a wpływy z akcyzy z tego tytułu wyniosły 103,4 mln zł.

Od 1 maja, czyli od przystąpienia Polski do UE, sprowadzono 499.264 pojazdy, a do budżetu wpłynęło 520,2 mln zł.


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę