aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mięsna ulga w sylwestra

17 grudnia 2004

Biskup diecezji sosnowieckiej Adam Śmigielski udzielił wiernym dyspensy od postu od pokarmów mięsnych na dzień 31 grudnia, ponieważ tegoroczny sylwester przypada w piątek - poinformował rzecznik Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. Jarosław Kwiecień.

Zgodnie z prawem kanonicznym na terenie większym niż parafia, od obowiązku zachowania dnia świątecznego lub dnia pokuty może dyspensować biskup diecezjalny. Sylwester to niezwykły dzień, choć jest to zdecydowanie świecka uroczystość. Ludziom trudno w taki dzień zachować post. Wiemy z praktyki duszpasterskiej, że wiele osób ma później wyrzuty sumienia z tego powodu. Dlatego biskup zdecydował o udzieleniu dyspensy - powiedział ks. Kwiecień.

Dyspensować może również swoich parafian proboszcz i inni duchowni. Jak mówi prawo kanoniczne, "proboszcz może, dla słusznej przyczyny i według przepisów biskupa diecezjalnego udzielać w poszczególnych wypadkach dyspensy od obowiązku zachowania dnia świątecznego lub dnia pokuty, albo dokonać zamiany tego obowiązku na inne uczynki pobożne; to samo może uczynić również przełożony kleryckiego instytutu zakonnego lub stowarzyszenia życia apostolskiego na prawie papieskim w odniesieniu do swoich podwładnych oraz innych osób przebywających na stałe w domu".


POWIĄZANE

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę