Milion dwieście dla związków

21 grudnia 2005

Milion dwieście tysięcy złotych – tyle dostaną z budżetu państwa rolnicze związki zawodowe na opłacenie składek w europejskich organizacjach farmerskich. Zdaniem rządu ma to być wzmocnienie działań rządu w Brukseli. Opozycja twierdzi, że to skandal, a pomoc finansowa to spłata długu za poparcie w kampanii wyborczej.

Władysław Serafin z Kółek Rolniczych, Andrzej Lepper z Samoobrony i Roman Wierzbicki z Solidarności RI. Ci trzej liderzy związkowi mogą liczyć na pomoc finansową rządu.

Teraz Rada Ministrów przyznała im pomoc finansową przekraczającą milion dwieście tysięcy złotych na sfinansowanie składki w COPA-COGECA - organizacji reprezentującej w Brukseli interesy unijnych rolników.

Taka reprezentacja ma być potrzebna ministrowi do negocjacji w sprawach rolnych. Ale opozycja nie zgadza się na finansowanie sprzyjających rządowi związków z pieniędzy podatników.

Związki bronią się, że pomoc finansowa dotyczy tylko składki w COPA-COGECA, a nie działalności statutowej. Kółka Rolnicze, które jako pierwsze zaczęły działać w Brukseli podkreślają, że koszty utrzymania biura oraz przeloty opłaca sam związek. Ale opozycji to nie przekonuje. - Na miejscu przedstawicieli związków zacząłbym się zastanawiać, czy reprezentują oni interesy rolników czy rządu – powiedział Wojciech Pomajda – poseł SLD

Rolnicze organizacje związkowe twierdzą, że dzięki pomocy finansowej rządu będą mogły w lepszy sposób wpływać na tworzenie unijnej polityki rolnej. Przy COPA –COGECA działają 32 grupy robocze, a to oznacza potrzebę stałego zatrudnienia ekspertów.

Podczas ostatniego spotkania ze związkowcami minister Krzysztof Jurgiel zapowiedział rozpoczęcie prac nad ustawą, która zagwarantuje organizacjom rolniczym stałą pomoc finansową z budżetu państwa.


POWIĄZANE

Projekt nowelizacji prawa górniczego posłów Prawa i Sprawiedliwości może pozbawi...

1.10.2019 r. upłynął wyznaczony przez Europejski Urząd Patentowy termin kończący...

Na pracę bez ograniczeń we wszystkich krajach Unii Europejskiej trzeba będzie je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę