GUS_230920_750x100_stat

Ministerstwo Finansów umacnia złotego

10 lutego 2006
Wczorajszy rosnący popyt na dolara spowodował wybicie kursu USD/PLN ponad poziom oporu 3,20 i ustalenie lokalnego maksimum w obszarze nieznacznie powyżej. Jednak w czwartek podaż zaznaczyła swoją obecność, powodując systematyczne słabnięcie dolara przez cały dzień.

Czwartek zdawał się także przybliżać koniec ponad dwutygodniowej konsolidacji kursu EUR/PLN. Po wypowiedzi wiceministra finansów C. Mecha o przygotowywaniu przez Ministerstwo Finansów emisji obligacji nominowanych w złotych, ale przeznaczonych tylko dla inwestorów zagranicznych, złoty zyskał około 1 grosza do euro, gdyż wzrosły oczekiwania rynku, co do przyszłej siły popytu na złotego. Wiceminister okazał się wyrażać niezbyt precyzyjnie – to obligacje będące już w ofercie resortu finansów mają być agresywniej promowane za granicą, o czym dziś mówił innym przedstawiciel ministerstwa.

Mimo to złoty nie oddał zysków, nawet wobec niepokojącej zapowiedzi nowych wyborów na Słowacji, które mają się odbyć 17.06.06. Tuż po 16:00 za euro płacono 3,8070, a za dolara 3,1840.

Krótkoterminowa prognoza

Ekonomista Banku Światowego powiedział dzisiaj, że pole do redukcji stóp jest w Polsce ograniczone, patrząc na perspektywy reform fiskalnych oraz na ciągle wysoką stopę bezrobocia. Takie wypowiedzi mogą wpłynąć na umocnienie złotego, czemu wciąż jednak nie sprzyja niepewność polityczna.


POWIĄZANE

Od 9 do 29 listopada 2020 r. ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpie...

Polski przemysł rolno‑spożywczy może w najbliższej dekadzie natrafiać na rosnące...

Mimo zapewnień, że podwyżki podatków nie będzie, już wiadomo o nowych opłatach, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę