AGRO-PARK TARGI LUBLIN
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Mniej z podatku rolnego

15 stycznia 2003

Podatek rolny w 2003 roku będzie niższy niż w roku minionym. Jego wysokość zależy od ceny żyta z poprzedniego roku, przy czym do ustalenia wysokości podatku przyjmuje się średnią cenę z trzech pierwszych kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy. Według komunikatu prezesa GUS z 30 października 2002 r., średnia cena skupu żyta za okres trzech pierwszych kwartałów ub. roku wynosiła 33 zł 45 gr. za 1 kwintal. Natomiast w roku 2001 w analogicznym okresie kwota ta wynosiła 37 zł 19 gr.

Mniej na podatki wydadzą rolnicy, ale też mniej z tego tytułu wpłynie do kas gmin. Na Opolszczyźnie, według wstępnych szacunków, wpływy będą mniejsze o kilkanaście milionów złotych. W takiej sytuacji cześć gmin będzie musiała zrezygnować z inwestycji, w tym także współfinansowanych z SAPARD-u. W jeszcze trudniejszej sytuacji znajdą się gminy typowo rolnicze. W Korfantowie do kasy gminy wpłynie 100 tysięcy złotych mniej z tytułu podatku rolnego. Na razie odłożono tam budowę wodociągu do wsi Przychód. Podobne decyzje będzie musiało podjąć jeszcze kilka z 70 gmin woj opolskiego. 

Podatek od jednego ha przeliczeniowego gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego w bieżącym roku będzie odpowiadał równowartości 2,5 kwintala żyta, obliczonej według podanej przez GUS średniej ceny skupu. Jak łatwo obliczyć, podatek od 1 ha przeliczeniowego wyniesie 83 zł 63 gr, podczas gdy w roku ubiegłym wynosił 92 zł 98 gr. 

Dla innych gruntów sklasyfikowanych jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, lecz nie wchodzące w skład gospodarstw rolnych, podatek rolny od 1 ha fizycznego odpowiada równowartości 5 kwintali żyta. Wyniesie więc w 2003 roku 167 zł 25 gr. Do 1 stycznia br. grunty takie były objęte znacznie wyższym podatkiem od nieruchomości. 

Rolnicy muszą jednak pamiętać, iż w tym roku nie ma możliwości przesunięcia płatności na okres po zbiorach. Nowelizacja ustawy o podatku rolnym  zobowiązuje do płacenia tej daniny w czterech równych ratach.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...

Dla ułatwienia osobom zainteresowanym pogłębieniem wiedzy w zakresie rzetelności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę