aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Na fiskusa sądu nie ma

23 września 2003

Pomimo, że za szkody wyrządzone przez urzędników skarbowych odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa, to w polskich sądach toczy się niewiele takich spraw - wynika z sondy przeprowadzonej przez "Gazetę Prawną".

Według dziennika, świadczy to o tym, że podatnicy nie wiedzą o możliwości dochodzenia swoich praw, nie wierzą w ich wyegzekwowanie lub po prostu boją się zadzierać z fiskusem. 
 
"Gazeta Prawna" przeprowadziła sondę w 41 sądach okręgowych pytając, czy w ostatnich trzech latach były w nich porwadzone sprawy przeciwko funkcjionariuszom państwowym, a zwłaszcza pracownikom organów podatkowych i skarbowych. Uzyskane przez "Gazetę Prawną" informacje wskazują, że takich spraw jest niewiele. W sądach okręgowych w Toruniu, Krakowie, Jeleniej Górze i Koninie nie było ich w ogóle. 
 
To, że podatnicy nie dochodzą przed sądami swych praw za straty poniesione w wyniku błędów urzędników może wynikać z trzech powodów. Pierwszym jest nieprawdopodobna długość postępowań w polskich sądach. Terminy rozstrzygnięcia postępowania są tak odległe, że z ekonomicznego punktu widzenia nie mają żadnego znaczenia dla poszkodowanego. 
 
Po drugie, społeczeństwo ma niski poziom świadomości prawnej, a ponadto, jeśli nawet podatnicy wiedzą, to nie wierzą. Trzeci powód, być może banalny, ale niestety prawdziwy jest taki, że podatnicy obawiają się zadarcia z państwem – pisze "Gazeta Prawna".


POWIĄZANE

Komisja Europejska przyjęła wczoraj wniosek określający nowe wspólne rozwiązanie...

Rząd Ukrainy wprowadził zmiany w procedurze weryfikacji eksporterów rolnych w st...

Sądy wciąż będą puchnąć od nowych spraw. Wzrost rdr. będzie nawet 30-proc. W 202...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę