aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Na rynku złotego i obligacji pogorszenie nastrojów

26 sierpnia 2005
Inwestorom humory popsuła wiadomość, że Sejm zajmie się w poniedziałek zawetowaną przez prezydenta, kosztowaną dla budżetu, ustawą o zwrocie VAT na materiały budowlane.

Dilerzy oceniają, że spadek wartości złotego i obligacji może potrwać dłużej.

Kurs złotego spadł pod koniec dnia głównie wobec euro, o 2 gr w porównaniu z środowym zamknięciem. Euro około 16.20 w czwartek kosztowało 4,0450 zł. Natomiast dolar zdrożał o 1,1 gr. Jego wartość wzrosła do 3,2910 zł.

Dzisiaj mieliśmy do czynienia ze spadkiem wartości złotego. Wynika to po części z analizy technicznej i nieudanej próby przełamania poziomu wsparcia. Również aspekt ponownego zajęcia się przez Sejm ustawą o zwrocie VAT może niekorzystnie rzutować na wycenę złotego –  podsumował czwartkowe kwotowania Andrzej Dziewięcki z Capital Management.

Na dodatkowym posiedzeniu Sejmu w poniedziałek posłowie zajmą się zawetowaną przez prezydenta ustawą.

Resort finansów wyliczył, że koszty wejścia w życie ustawy wyniosłyby 4,5 mld - 18 mld zł. Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska szacuje, że przyszłoroczny budżet uszczuplony byłby z tego tytułu o 2-3 mld zł.

Dilerzy oceniają, że spadek wartości złotego może się utrzymać przez dłuższy czas ze względu na niepewność polityczną związaną ze zbliżającymi się wyborami. W związku z tym inwestorzy niechętni będą nabywaniu złotego i polskich papierów.

Również rynek długu w odpowiedzi na wieści z Sejmu zareagował wyprzedażą.

W pierwszym odruchy rynek zareagował dość nerwowo. Doszło do sprzedaży papierów. Myślę, że będzie ona kontynuowana –  powiedział Andrzej Michałowski z PKO BP.

Na zamknięciu dochodowość papierów dwuletnich i dziesięcioletnich wzrosła o 3 pb., odpowiednio do 4,57 proc. i 4,86 proc., a pięcioletnich o 7 pb., do 4,83 proc.


POWIĄZANE

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę