Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

NBP: im wcześniej euro, tym lepiej

6 lutego 2004

Eksperci Narodowego Banku Polskiego są zdania, że im wcześniej Polska wejdzie do strefy euro, tym większe będą korzyści z zastąpienia złotego wspólną walutą europejską. Przedstawiony przez nich raport zawiera bilans korzyści i kosztów przystąpienia Polski do europejskiej unii walutowej.

Eksperci NBP uważają, że przyjęcie euro umożliwi Polsce znaczny, a zarazem trwały wzrost gospodarczy, co przyczyni się do poprawy życia w kraju. Przyjęcie za cel jak najwcześniejszego przystąpienia do strefy euro będzie bowiem stanowiło zachętę do szybszego przeprowadzenia koniecznych reform strukturalnych. Uzdrowienie finansów publicznych do według nich jedno z najważniejszych zadań w tej mierze.

Przystąpienie 1 maja do Unii Europejskiej nie oznacza automatycznego wejścia Polski do unii walutowej. Najpierw musi ona spełnić tak zwane kryteria z Maastricht, określające między innymi dopuszczalny poziom deficytu budżetowego.

Zdaniem ekspertów NBP, przyjęcie europejskiej waluty powinno przynieść większy napływ inwestycji i wzrost konkurencji, a także ułatwić porównywanie cen. Po wprowadzeniu euro zniknęłyby także koszty wymiany złotego na wspólną walutę europejską oraz problem tak zwanego ryzyka kursowego.

Prezes NBP, Leszek Balcerowicz, nie wykluczył, że Polska wejdzie do strefy euro jeszcze w 2007 roku. Eksperci NBP uznali ten właśnie termin przystąpienia do unii walutowej za najbardziej dla Polski korzystny.


POWIĄZANE

Ponownie, od 29 marca do 11 kwietnia br., został przedłużony termin przysługiwan...

Przypominamy, że 31 marca 2021 r. upływa termin zakupu komputera dla tych, którz...

Ceny żywności na Wielkanoc w tym roku prawdopodobnie będą o około 1,5 % wyższe n...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę