Bayer_dekalb_lipiec_2020

Nie zero, ale siedem procent za usługi weterynaryjne

19 lipca 2004

Usługi weterynaryjne nie są zwolnione z VAT. Jednak weterynarz może skorzystać z opodatkowania swoich usług obniżoną 7-proc. stawką VAT.

Podatnik zapytał, jaką stawką opodatkowane są po 1 maja 2004 r. usługi weterynaryjne o symbolu PKWiU 85.20. Jest lekarzem weterynarii i w ramach prywatnej praktyki lekarskiej świadczy usługi weterynaryjne. Jego zdaniem podlegają one opodatkowaniu 7-proc. stawką VAT.

Organ podatkowy potwierdził to stanowisko. Przypomniał, że w załączniku nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535), w załączniku nr 4, zawierającym wykaz usług zwolnionych od podatku, pod poz. 9 wymienione są usługi o symbolu PKWiU ex 85 – usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, jednak z wyraźnym wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Dział 85 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, zatytułowany „Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej”, obejmuje trzy kategorie usług – zauważono w piśmie. Są to usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego (PKWiU 85.1), weterynaryjne (PKWiU 85.2), oraz opieki społecznej (PKWiU 85.3).

W ocenie organu podatkowego weterynarz co prawda nie może skorzystać ze zwolnienia, ale świadczone przez niego usługi weterynaryjne na podstawie poz. 152 załącznika nr 3 do ustawy podlegają opodatkowaniu obniżoną 7-proc. stawką VAT.


POWIĄZANE

Sellfood, czyli Platforma Żywnościowa, wspólne przedsięwzięcie GPW i Krajowego O...

W związku z wnioskiem KRIR o zbadanie przyczyn dlaczego tak mało wniosków  o res...

W odpowiedzi na pismo KRIR dotyczące możliwości włączenia rolników poszkodowanyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę