Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Niezwykła moc interpretacji podatkowych

1 sierpnia 2005
Nałożony na urzędy skarbowe obowiązek wydawania podatnikom wiążących interpretacji prawa podatkowego sprawia, że mniej czasu mogą one poświęcić na kontrole - przyznaje Ministerstwo Finansów.

Resort podsumował pierwsze półrocze obowiązywania przepisów o wiążących interpretacjach prawa podatkowego. - W czerwcu wydawaniem interpretacji zajmowało się w urzędach skarbowych ponad 4261 najlepszych pracowników. Do tego jeszcze 590 w izbach skarbowych - mówił w czasie piątkowej konferencji prasowej Stanisław Stec, wiceminister finansów i generalny inspektor kontroli skarbowej.

Te dane pokazują, że resort przerzuca do pisania interpretacji coraz więcej pracowników. W marcu zajmowało się tym 3881 osób w urzędach i 223 w izbach skarbowych.

Przygotowanie jednej interpretacji zajmuje urzędnikowi średnio półtora dnia pracy. W pierwszym półroczu podatnicy złożyli 39999 wniosków o interpretacje –  mówił dziennikarzom min. Stec.

Wniosków jest o ok. 30 proc. więcej niż przed rokiem, gdy interpretacje nie były jeszcze wiążące –  dodał. Resort szacuje, że do końca roku wniosków będzie ok. 80 tys.

Możliwość występowania do urzędów skarbowych z wnioskami o wiążące interpretacje prawa podatkowego to tegoroczna nowość podatkowa. Jeśli podatnicy zastosują się do takiej interpretacji, nie poniosą żadnych negatywnych konsekwencji, nawet jeśli interpretacja okaże się błędna. Nie trzeba wówczas płacić kary ani odsetek, ani samego podatku.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę