Adama_poleposition_15.03_30.04

Niskie ceny produktów rolnych

20 lipca 2005

W czerwcu za dostarczone do skupu zboże, ziemniaki, żywiec wieprzowy i drobiowy płacono rolnikom zdecydowanie mniej niż przed rokiem. Podniesiono tylko ceny skupu żywca wołowego i mleka – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

W czerwcu za kwintal pszenicy rolnicy otrzymywali w skupie 36,7 zł – o 4 proc. mniej niż w maju oraz o 47,1, proc. mniej niż przed rokiem. Natomiast żyto było o 45,3 proc. tańsze niż przed rokiem. W tym czasie ceny jęczmienia obniżyły się o 35,1 proc.

Niskie ceny ziarna wynikają z tego, że w magazynach jest jeszcze dużo zboża z bardzo dobrych ubiegłorocznych żniw. Tania jest kukurydza – jej ceny spadły w skali roku o 45,8 proc. W skupie niskie są także ceny ziemniaków.

Ich dostawcom płacono w czerwcu o 10,4 proc. mniej niż przed rokiem. Ponadto żywiec wieprzowy był o jedną piątą tańszy niż w czerwcu ubiegłego roku. Słabą koniunkturę mają także producenci drobiu. Jego ceny w skali roku spadły o 7 proc. – do 3,35 zł za kg.

Nadal drożeje żywiec wołowy. Głównie dlatego, że utrzymuje się jego eksport po tym, jak mieszkańcom starej Unii posmakowała polska wołowina. W czerwcu za żywiec wołowy płacono o 6,6 proc. więcej niż przed rokiem – 4,28 zł za kilogram. W tym czasie mleko podrożało w skupie o 8 proc.


POWIĄZANE

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że w lutym br. przekazała ...

Unijna dyrektywa w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia zobowiązuje Po...

16 kwietnia wchodzi w życie większość zapisów nowej ustawy o zawodzie farmaceuty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę