Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Niższy VAT?

6 listopada 2003

Wicepremier Jerzy Hausner opowiada się za wprowadzeniem niższej podstawowej stawki podatku VAT. Jego zdaniem, byłoby to możliwe przy ograniczeniu obszaru obowiązywania stawek preferencyjnych.

"W strategii podatkowej jest mowa o tym, że można byłoby obniżyć wyraźnie stawkę powszechną, gdyby zmniejszyć obszar obowiązywania stawek preferencyjnych" - powiedział w czwartek wicepremier Jerzy Hausner po spotkaniu z przedsiębiorcami.

"Wybór powinien iść nie w kierunku utrzymania preferencji i wyłączeń, a obniżenia stawki podstawowej i ograniczenia stawek preferencyjnych" - dodał.

W opinii premiera, podstawowa stawka podatku VAT mogłaby wynosić nawet 19 proc., zaznaczył jednak, że nie jest to propozycja rządowa.

"W dokumencie (strategii podatkowej) nie ma konkretnej propozycji. Mowa jest o tym, że istnieje przestrzeń do obniżki stawki podstawowej. Osobiście mówiłem o 19 proc., ale to nie jest propozycja rządu" - wyjaśnił wicepremier Hausner.

Hausner potwierdził środową wypowiedź wiceminister finansów Elżbiety Muchy, iż rząd nie pracuje nad wprowadzeniem akcyzy na rozmowy telefoniczne.

"To jest oczywista nieprawda, takiej propozycji nie było i nie będzie" - zapewnił wicepremier.


POWIĄZANE

Chociaż w ostatnich latach poziom aktywności fizycznej Polaków sukcesywnie rósł,...

Czy to pierwsza w tym roku pozytywna informacja dla branży HoReCa? Przełomowa ap...

Fundacja WWF Polska rozpoczęła kolejny projekt, którego celem jest ochrona dziki...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę