Niższy VAT?

6 listopada 2003

Wicepremier Jerzy Hausner opowiada się za wprowadzeniem niższej podstawowej stawki podatku VAT. Jego zdaniem, byłoby to możliwe przy ograniczeniu obszaru obowiązywania stawek preferencyjnych.

"W strategii podatkowej jest mowa o tym, że można byłoby obniżyć wyraźnie stawkę powszechną, gdyby zmniejszyć obszar obowiązywania stawek preferencyjnych" - powiedział w czwartek wicepremier Jerzy Hausner po spotkaniu z przedsiębiorcami.

"Wybór powinien iść nie w kierunku utrzymania preferencji i wyłączeń, a obniżenia stawki podstawowej i ograniczenia stawek preferencyjnych" - dodał.

W opinii premiera, podstawowa stawka podatku VAT mogłaby wynosić nawet 19 proc., zaznaczył jednak, że nie jest to propozycja rządowa.

"W dokumencie (strategii podatkowej) nie ma konkretnej propozycji. Mowa jest o tym, że istnieje przestrzeń do obniżki stawki podstawowej. Osobiście mówiłem o 19 proc., ale to nie jest propozycja rządu" - wyjaśnił wicepremier Hausner.

Hausner potwierdził środową wypowiedź wiceminister finansów Elżbiety Muchy, iż rząd nie pracuje nad wprowadzeniem akcyzy na rozmowy telefoniczne.

"To jest oczywista nieprawda, takiej propozycji nie było i nie będzie" - zapewnił wicepremier.


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę