aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Nowe numery kont bankowych

5 listopada 2003

Większość banków już wprowadziła nowe numery kont. Nie zrobił tego jeszcze największy detalista PKO BP. Jak zapewniono "GP" do końca roku jego klienci zostaną poinformowani o nowych numerach. Nowe numery rachunków powinny obowiązywać we wszystkich polskich bankach od początku przyszłego roku.

Najpóźniej do 30 czerwca 2004 roku będzie można stosować zarówno stare jak i nowe numery. Nowe numery, dostosowane do standardu NRB (Numer Rachunku Bankowego)/IBAN (International Bank Account Number), składać się będą z 26 cyfr.

Bank Zachodni WBK zaczął wprowadzać numery zgodne ze standardem NRB już w roku 2001 przy okazji zmiany systemu informatycznego. "Wszystkich klientów informowaliśmy o tym listownie, a także na wyciągach" - wyjaśnił Piotr Gajdziński, rzecznik prasowy banku. "Stare numery ważne będą tak długo, jak tylko pozwolą nam przepisy. Dla naszego systemu nie stanowi to problemu".

A zgodnie z zarządzeniem NBP okres przejściowy na obowiązywanie obu numerów nie może trwać dłużej niż do czerwca 2004 roku. Do końca roku będą obowiązywać oba numery w Banku Millennium. Tam też nowe numery wprowadzano wraz z nowym systemem informatycznym. "Całą akcję rozpoczęliśmy w 2002 roku" - wyjaśnił Wojciech Kaczorowski, rzecznik banku.

Nowe numery mają już banki spółdzielcze. - Obowiązują od 1 lipca bieżącego roku i będą ważne wraz ze starymi na pewno do końca 2003 - usłyszeliśmy w Banku Spółdzielczym w Brodnicy.

W Banku Gospodarki Żywnościowej od lipca do końca roku obowiązuje okres przejściowy. "Korzystać można i ze starego i z nowego numeru, jeśli jednak klient wypisze jakiekolwiek zlecenie ze starym numerem, to musi za nie zapłacić dodatkowo 3 złote" - powiedziała Justyna Pietrewicz z BGŻ w Toruniu.

Największy polski detalista wśród banków dopiero przygotowuje się do wprowadzenia numerów zgodnych ze standardem NRB. Tam okres przejściowy obowiązywać będzie do końca czerwca przyszłego roku.


POWIĄZANE

Komisja Europejska przyjęła wczoraj wniosek określający nowe wspólne rozwiązanie...

Rząd Ukrainy wprowadził zmiany w procedurze weryfikacji eksporterów rolnych w st...

Sądy wciąż będą puchnąć od nowych spraw. Wzrost rdr. będzie nawet 30-proc. W 202...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę