aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowela ustawy o dowodach osobistych

31 marca 2004

Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, która od 1 maja umożliwi Polakom podróżowanie i przekraczanie granic poszczególnych państw Unii Europejskiej na podstawie dowodu osobistego, to jeden z punktów posiedzenia Senatu, które rozpoczyna się w środę.

Zgodnie z nowelizacją Polacy będą mogli przekraczać granice UE na podstawie dowodu w postaci karty, jak i dowodów osobistych starego wzoru - książeczkowych, które zachowują ważność do końca 2007 r. Podczas planowanego na trzy dni posiedzenia senatorowie omówią także nowelę ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Ma ona na celu dostosowanie naszego prawa do przepisów unijnych w zakresie rozliczeń między państwami członkowskimi świadczeń zdrowotnych udzielanych obywatelom Unii.

Nowelizacja daje prawo wydania zgody na planowe leczenie poza granicami Polski prezesowi Funduszu. Będzie on mógł wydać zgodę na planowe badania lub leczenie w innym kraju np. w sytuacji, kiedy kolejka na takie leczenie czy badanie jest w Polsce za długa. Prawo wydawania zgody na leczenie poza granicami Polski, ale jedynie w przypadku, kiedy jest ono niedostępne w Polsce, będzie przysługiwało także ministrowi zdrowia. To NFZ będzie pokrywał koszty leczenia ubezpieczonego w Polsce poza granicami kraju (np. w przypadku, kiedy polski turysta będzie musiał skorzystać z opieki medycznej, przebywając na terenie któregoś z państw członkowskich).

Kolejnym punktem posiedzenia Senatu jest ustawa o usługach detektywistycznych, która wprowadza pojęcie "tajemnicy detektywa", łagodniejsze zasady wydawania zezwoleń na usługi tego rodzaju oraz ograniczenie dostępu do danych z rejestru detektywów. Nowelizacja ustawy o dopłatach do niektórych kredytów bankowych, którą ma zająć się Senat, zakłada, że nie przez 12 miesięcy, lecz przez 24 rolnicy będą otrzymywać dopłaty z budżetu państwa do oprocentowania kredytów, które zaciągnęli od 1 lipca 2003 roku do 30 kwietnia 2004 roku.

Zmiany w ustawie dotyczą dopłat do oprocentowania kredytów zaciągniętych od lipca 2003 roku do 30 kwietnia 2004 roku na zakup środków obrotowych do produkcji rolniczej, zakup środków do produkcji żywności metodami ekologicznymi oraz na postęp biologiczny w rolnictwie. Wypłacanie rolnikom pomocy ze środków Unii Europejskiej zacznie się dopiero w grudniu tego roku. Chodzi o to, by rolnikom- kredytobiorcom, znajdującym się w trudnej sytuacji, zapewnić do tego czasu pomoc.

Celem nowelizacji ustawy jest to, by ta forma pomocy zaistniała jeszcze przed dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jeśli dopłat nie byłoby na liście pomocy udzielanej rolnikom przed 1 maja br., Polska musiałaby uzyskać na nie zgodę Komisji Europejskiej.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę