aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowy kolorowy banknot w obiegu

9 września 2003

W październiku pojawi się w obiegu pierwszy wielokolorowy banknot w historii USA. Brzoskwiniowe, niebieskie i żółte elementy nowej dwudziestodolarówki mają stanowić poważne utrudnienie dla fałszerzy.

915 milionów nowych banknotów trafi do banków 9 października - powiedziała Marsha Reidhill z Rezerwy Federalnej (amerykańskiego banku centralnego).

"To najlepiej zabezpieczony banknot w historii USA, dlatego chcemy wpuścić go do obiegu tak szybko, jak to możliwe" - dodała.

Dwudziestodolarówka była jak dotąd najczęściej fałszowanym banknotem w Stanach Zjednoczonych. Nowa wersja banknotu nie różni się od starej ani rozmiarem, ani głównymi elementami - wizerunkiem prezydenta Jacksona na awersie i Białego Domu na rewersie.

Choć na nowym banknocie nadal przeważa czarno-zielona kolorystyka, pojawiły się drobne elementy w kolorach brzoskwiniowym i niebieskim, niebieski orzeł na lewo od podobizny Jacksona oraz żółty numer "20" na rewersie.

Oprócz nowych, utrudniających sfałszowanie elementów, na banknotach pozostaną zabezpieczenia wprowadzone w 1998 r., np. znaki wodne.

W rozpoczynającym się 1 października roku finansowym władze amerykańskie zamierzają wydrukować 2,7 miliarda nowych dwudziestodolarówek. Stare banknoty będą stopniowo wycofywane z obiegu.

W kolejnych latach planuje się wprowadzenie lepiej zabezpieczonych banknotów 50- i 100-dolarowych.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę