Adama_Spyrale_1-31.05.21

Obligacje za zobowiązania ZUS

25 lipca 2003

Otwarte Fundusze Emerytalne otrzymają obligacje w zamian za pieniądze, które miał im przekazać ZUS. Jednak zdaniem przedstawicieli Funduszy, stracą na tym ich klienci. Sejm uchwalił ustawę o przejęciu przez Skarb Państwa zobowiązań ZUS z tytułu nieprzekazanych składek do OFE z okresu: od kwietnia 1999 do końca 2002 roku. Chodzi o 9,5 mld zł łącznie z odsetkami.

W myśl uchwalonej ustawy, rząd w celu uregulowania zobowiązań za nieprzekazane składki wyemituje i przekaż OFE obligacje o terminie zapadalności 5-8 lat, o zmiennym oprocentowaniu, które będzie zmieniane co roku i oparte na średniej ważonej rentowności 52-tygodniowych bonów skarbowych z ostatnich czterech przetargów przed datą przekazania obligacji do funduszy. 

Obligacje, których nominalna cena będzie wynosić 1000 zł, będą oferowane Otwartym Funduszom Emerytalnym po 995 zł. Pierwsza transza obligacji zostanie przekazana w listopadzie 2003 rok, kolejne w następnych latach – aż do 2006 roku.

Dług podstawowy wynosi 6 mld zł, 3,5 mld stanowią odsetki, które narastałyby. W tej sytuacji mamy szansę wyjścia na prostą – ocenia ustawę Anna Warchoł z ZUS. Zdaniem Towarzystw Emerytalnych, takie rozwiązanie kwestii zaległych składek pomniejsza zobowiązania zaledwie o 150 milionów złotych. Izba uważa, że sprawa powinna być jak najszybciej załatwiona – także w formie obligacji, tylko z lepszym dyskontem, a to z tego powodu, że uregulowanie tej sprawy leży w interesie ubezpieczonych – twierdzi Ewa Lewicka, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Obecnie na kontach w Otwartych Funduszach Emerytalnych jest około 38 mld zł – są to oszczędności emerytalne około 10 milionów Polaków. Towarzystwa inwestują te fundusze w obligacje, w akcje giełdowe, lokują na kontach w bankach.

Ustawa wejdzie w życie 1 października 2003 roku, a pierwsza transza obligacji trafi do funduszów w listopadzie.


POWIĄZANE

Tak, jak nieprzewidywalna jest nasza pogoda, tak nieprzewidywalna jest i trudna ...

Kasa informuje, że Uchwałą Nr 5 Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z dnia 1...

UNICEF i Międzynarodowa Organizacja Pracy alarmują: wzrosła liczba dzieci zmuszo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę