dnikukurydzy_210818

Odnowa wsi

26 lutego 2008
Z ogromną niecierpliwością ale także niepokojem na uruchomienie programów pomocowych czekają samorządowcy. Powód to zmiana w sposobie finansowania projektów. Budowa dróg, kanalizacji czy wodociągów a także inwestycje związane z kulturą to tylko niektóre cele na jakie gminy przeznaczały unijne dotacje.

Józef Bogucki wójt gminy Boguty-Pianki: ten okres był wspaniały wspaniała współpraca z urzędem marszałkowskim, wojewódzkim z Bankiem Gospodarstwa Krajowego gdzie ścieżki były przedeptane w jaki sposób składać dokumenty.

Większość gmin już opracowuje projekty i czeka na rozpisanie konkursów z nowych funduszy na lata 2007-13.

Elżbieta Frejowska wójt gminy Nagłowice: oczekiwania są duże pieniądze są spore jakkolwiek nigdy nie jest tak żeby one były wystarczające. Mamy nadzieję, że przynajmniej te najpilniejsze potrzeby uda nam się zrealizować z tych środków.

Problem w tym, że na nowe inwestycje nie będzie już można korzystać z tak zwanego prefinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. Teraz gminy będą mogły za to ubiegać się o dotacje rozwojowe przydzielane przez urzędy marszałkowskie. I to właśnie budzi największe obawy.

Elżbieta Frejowska wójt gminy Nagłowice: przecież urząd marszałkowski jest beneficjentem sam dla siebie istnieje spore ryzyko, być może nie umotywowane że urząd marszałkowski będzie w pierwszej kolejności sam dla siebie przyznawał dotacje rozwojowe.

Jeżeli gminy nie dostaną dotacji rozwojowych będą musiały zaciągać kredyty komercyjne, a to znacznie zwiększy koszty inwestycji.

Józef Bogucki wójt gminy Boguty-Pianki: tutaj gdzie nie ma wiedzy jest ryzyko a ryzyko jest tym większe im większa jest nasza niewiedza.

Zdaniem Banku Gospodarstwa Krajowego nie wszystko jeszcze stracone.

Paweł Lisowski Bank Gospodarstwa Krajowego: jest szansa na to aby bank tak jak w poprzednim okresie mógł być partnerem dla gmin wiejskich w finansowaniu PROW-u : kilku działań z tego programu między innymi usługi, odnowa, z podejścia Leader.

Trwają prace nad przygotowaniem nowego systemu kredytowania, ale będzie on gotowy nie wcześniej niż pod koniec tego roku.


POWIĄZANE

Od 13.11.2018 r. do 27.11.2018 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rol...

Grupa EFL podpisała umowę finansowania 10 ciągników siodłowych IVECO Stralis Nat...

Prawie połowa pracowników Inspekcji Weterynaryjnej podpisała się pod wnioskami o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę