EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Odważne zmiany w KRUS mogą pozbawić PSL elektoratu

27 lutego 2008
PSL nie chce reformować KRUS. Gdyby politycy z partii Waldemara Pawlaka mieli taką wolę, najpierw ustaliliby dochody gospodarstw i od nich uzależnili wysokość stawek na ubezpieczenie społeczne, a nie proponowali jako kryterium zamożności powierzchnię gospodarstw.

To, co w tej chwili chcą zaproponować, to nie jest nawet kosmetyka systemu. Nie można bowiem mówić o jakichkolwiek poważnych zmianach, jeśli na 2,3 mln rolników w Polsce wyższymi składkami zamierza się objąć zaledwie 947! Jak
można porównywać 100 hektarów ziemi, na której rośnie zboże, ze 100 hektarami wykorzystywanymi chociażby w części pod uprawy kwiatów czy warzyw?

Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Finansów Jan Łopata tłumaczy, że inaczej się nie da, bo oszacowanie dochodów gospodarstwa zajęłoby dużo czasu, a zmiany mają wejść w życie od 2009 roku. Nie widzę jednak powodu, dla którego nie mielibyśmy zaczekać kolejny rok, skoro i tak na reformę KRUS czekamy lata. Ten dodatkowy rok pozwoliłby na wprowadzenie lepszych rozwiązań.

Ustalenie dochodów rolników jest łatwiejsze niż sądzi poseł PSL. Wystarczy wykorzystać do tego system IACS, w którym zarejestrowany jest każdy podmiot sprzedający swoje wyroby i transakcje przez niego przeprowadzone. Problem tkwi w czym innym ? rolnik przedsiębiorca przestaje być elektoratem PSL. A
tego partia Waldemara Pawlaka boi się jak ognia.POWIĄZANE

Komisja Europejska chce zreformować model rynku energetycznego. Rośnie rola umów...

W zeszłym tygodniu w Ministerswie Rolnictwa doszło do spotkania przedstawicieli ...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę