Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Olejniczak: na rolników czekają korzystne renty strukturalne

15 marca 2004

Minister rolnictwa Wojciech Olejniczak zachęca rolników, którzy zbliżają się do 55 roku życia, by od 1 lipca składali wnioski o renty strukturalne z Unii Europejskiej i przekazywali gospodarstwa rolne młodszym producentom.

Za sprzedanie gospodarstwa, oddanie go następcy, ewentualnie dzierżawcy (przynajmniej na 10 lat), można otrzymać 10-letnie uposażenie, w wysokości od minimum 210 do maksimum 440 proc. obecnego świadczenia o maksymalnej stawce 525 zł - poinformował w sobotę minister Olejniczak podczas X Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej "Agrotech" w Kielcach.

"Jesteśmy gotowi rozpatrzyć w tym roku od 30 do 40 tys. wniosków na unijne renty strukturalne" - zapewnił minister.

Dodał, że młody rolnik przed 40 rokiem życia, który powiększy swoje gospodarstwo, może jednorazowo, bezzwrotnie otrzymać 50 tys. zł na modernizację produkcji.

W przygotowanym dla rolnictwa Sektorowym Programie Operacyjnym UE zostały wyeliminowane utrudnienia, które występowały w programie SAPARD i zaproponowano dodatkowe udogodnienia - powiedział minister. Według niego, z Sektorowego Programu Operacyjnego jedno gospodarstwo rolne będzie mogło uzyskać w ciągu dwóch i pół roku 300 tys. zł na unowocześnienie produkcji. Gospodarz będzie zobowiązany zwrócić tylko 50 proc. tej kwoty - zaznaczył Olejniczak.

Kieleckie targi "Agrotech" odwiedziło w sobotę kilka tysięcy, najwięcej w historii tej imprezy, rolników z regionu świętokrzyskiego i województw ościennych. Nowoczesny sprzęt i maszyny rolnicze zaprezentowało około 200 wystawców z kraju i zagranicy.


POWIĄZANE

Chociaż w ostatnich latach poziom aktywności fizycznej Polaków sukcesywnie rósł,...

Czy to pierwsza w tym roku pozytywna informacja dla branży HoReCa? Przełomowa ap...

Fundacja WWF Polska rozpoczęła kolejny projekt, którego celem jest ochrona dziki...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę