Olejniczak: na rolników czekają korzystne renty strukturalne

15 marca 2004

Minister rolnictwa Wojciech Olejniczak zachęca rolników, którzy zbliżają się do 55 roku życia, by od 1 lipca składali wnioski o renty strukturalne z Unii Europejskiej i przekazywali gospodarstwa rolne młodszym producentom.

Za sprzedanie gospodarstwa, oddanie go następcy, ewentualnie dzierżawcy (przynajmniej na 10 lat), można otrzymać 10-letnie uposażenie, w wysokości od minimum 210 do maksimum 440 proc. obecnego świadczenia o maksymalnej stawce 525 zł - poinformował w sobotę minister Olejniczak podczas X Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej "Agrotech" w Kielcach.

"Jesteśmy gotowi rozpatrzyć w tym roku od 30 do 40 tys. wniosków na unijne renty strukturalne" - zapewnił minister.

Dodał, że młody rolnik przed 40 rokiem życia, który powiększy swoje gospodarstwo, może jednorazowo, bezzwrotnie otrzymać 50 tys. zł na modernizację produkcji.

W przygotowanym dla rolnictwa Sektorowym Programie Operacyjnym UE zostały wyeliminowane utrudnienia, które występowały w programie SAPARD i zaproponowano dodatkowe udogodnienia - powiedział minister. Według niego, z Sektorowego Programu Operacyjnego jedno gospodarstwo rolne będzie mogło uzyskać w ciągu dwóch i pół roku 300 tys. zł na unowocześnienie produkcji. Gospodarz będzie zobowiązany zwrócić tylko 50 proc. tej kwoty - zaznaczył Olejniczak.

Kieleckie targi "Agrotech" odwiedziło w sobotę kilka tysięcy, najwięcej w historii tej imprezy, rolników z regionu świętokrzyskiego i województw ościennych. Nowoczesny sprzęt i maszyny rolnicze zaprezentowało około 200 wystawców z kraju i zagranicy.


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę