CTR_80917

Olejniczak: rząd chce wprowadzić podatek dochodowy od rolników

8 sierpnia 2003

Rząd nie wycofuje się z pomysłu wprowadzenia podatku dochodowego od rolników. Zapewnił o tym minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Jestem za wprowadzeniem takiego podatku. W tak trudnych sytuacjach jak na przykład w tym roku pozwalałoby to rolnikom w ogóle nie płacić podatku: płaciliby tylko wówczas, gdy są plony, a więc gdy jest zysk – powiedział.

O wycofaniu się rządu z pomysłu wprowadzenia podatku dochodowego od rolników mówił w środę w wywiadzie dla Gazety Wyborczej wicepremier i minister gospodarki Jerzy Hausner. Wystąpił z nim za czasów pracy w rządzie wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko. Chciał, aby rolnicy pracujący na gospodarstwie poniżej 15 ha płacili zryczałtowany podatek w wysokości 9 proc. Ci, których gospodarstwa byłyby większe płaciliby stawkę równą CIT, czyli 19 proc. Ustalanie dochodu miałoby następować w oparciu o księgi rachunkowe. Podatek dochodowy od rolników miał wejść od 2005 roku.

Olejniczak uważa, że wprowadzenie podatku dochodowego od rolników sprzyjałaby rozwojowi rolnictwa. Dotychczasowy system podatku gruntowego jest bowiem według niego niesprawiedliwy.

W Polsce wszyscy płacą podatki, ale teraz rolnicy są najbardziej pokrzywdzeni: płacą niezależnie od tego, czy i co uprawiają na swojej ziemi. Czy mają wysokie dochody, czy niskie, czy też nie osiągają ich wcale, to i tak płacą – dodał minister.

Minister rolnictwa uważa, że podatek od rolników, szacowany na podstawie osiąganych przez nich dochodów powinien wejść w życie za dwa lata.


POWIĄZANE

Opłaty za torebki foliowe nie pójdą bezpośrednio na ochronę środowiska, ale zasi...

Rozwój przemysłu biotechnologicznego w Polsce wymaga wsparcia ze strony państwa;...

Większość samorządów nad Zalewem Wiślanym popiera planowany przez rząd przekop M...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę