OZZL popiera wniosek do TK w sprawie składek zdrowotnych rolników

14 listopada 2007
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) popiera wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie składek zdrowotnych opłacanych przez państwo za rolników ubezpieczonych w KRUS. Według OZZL, rzecznik podejmuje tematy, których boją się dotknąć politycy.

"W ocenie OZZL, nie rozwiąże się najważniejszych problemów polskiej służby zdrowia, bez istotnego zwiększenia finansowania lecznictwa, a tego tematu nie można podjąć bez uporządkowania zasad opłacania składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne" - czytamy w oświadczeniu OZZL przesłanym we wtorek PAP.

Według OZZL, "jest paradoksem, że zasadami sprawiedliwości społecznej uzasadnia się dofinansowanie przez państwo zamożnych przedsiębiorców rolnych i jednocześnie z powoływaniem się na te zasady, obciąża się dodatkowymi składkami pozostałych obywateli, w tym emerytów i rencistów".

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie ubezpieczenia zdrowotnego rolników. RPO zakwestionował obowiązek płacenia z budżetu państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników, bez względu na wysokość osiąganych przez nich przychodów. W ocenie RPO, narusza to konstytucyjne zasady równości i sprawiedliwości społecznej.

Wniosek dotyczy zasad płacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne przez rolników, którzy prowadzą działalność rolniczą na gruntach rolnych o powierzchni powyżej 1 hektara.

Przed wyborami, podczas jednej z debat na temat ochrony zdrowia, poruszono także kwestię KRUS i płacenia składek zdrowotnych przez rolników. Wszyscy uczestnicy debaty - PO, PiS, PSL, LiD i LPR - zgodzili się, że obecny system należałoby zreformować i podzielić rolników na tych, którzy są właścicielami dużych i małych obszarów ziemi.

Także przed wyborami podczas debaty "Finansowanie ochrony zdrowia - kierunki dla Polski" posłanka PO, a obecnie kandydatka na ministra zdrowia Ewa Kopacz, mówiła, że opowiada się za pozostawieniem KRUS-u. Podkreśliła jednak, że należy zwalczać istniejące w nim patologie, przede wszystkim wprowadzając obowiązek płacenia składki dla najbogatszych rolników.


POWIĄZANE

Pod lupę są brane nieprawidłowości w dostawach produktów rolnych do sieci handlo...

Polscy i europejscy konsumenci będą musieli się pożegnać z ulubionymi kosmetykam...

W trybie ciągłym – od 3 stycznia do 30 grudnia 2022 r. do dyspozycji rolników są...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę