OZZL popiera wniosek do TK w sprawie składek zdrowotnych rolników

14 listopada 2007
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) popiera wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie składek zdrowotnych opłacanych przez państwo za rolników ubezpieczonych w KRUS. Według OZZL, rzecznik podejmuje tematy, których boją się dotknąć politycy.

"W ocenie OZZL, nie rozwiąże się najważniejszych problemów polskiej służby zdrowia, bez istotnego zwiększenia finansowania lecznictwa, a tego tematu nie można podjąć bez uporządkowania zasad opłacania składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne" - czytamy w oświadczeniu OZZL przesłanym we wtorek PAP.

Według OZZL, "jest paradoksem, że zasadami sprawiedliwości społecznej uzasadnia się dofinansowanie przez państwo zamożnych przedsiębiorców rolnych i jednocześnie z powoływaniem się na te zasady, obciąża się dodatkowymi składkami pozostałych obywateli, w tym emerytów i rencistów".

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie ubezpieczenia zdrowotnego rolników. RPO zakwestionował obowiązek płacenia z budżetu państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników, bez względu na wysokość osiąganych przez nich przychodów. W ocenie RPO, narusza to konstytucyjne zasady równości i sprawiedliwości społecznej.

Wniosek dotyczy zasad płacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne przez rolników, którzy prowadzą działalność rolniczą na gruntach rolnych o powierzchni powyżej 1 hektara.

Przed wyborami, podczas jednej z debat na temat ochrony zdrowia, poruszono także kwestię KRUS i płacenia składek zdrowotnych przez rolników. Wszyscy uczestnicy debaty - PO, PiS, PSL, LiD i LPR - zgodzili się, że obecny system należałoby zreformować i podzielić rolników na tych, którzy są właścicielami dużych i małych obszarów ziemi.

Także przed wyborami podczas debaty "Finansowanie ochrony zdrowia - kierunki dla Polski" posłanka PO, a obecnie kandydatka na ministra zdrowia Ewa Kopacz, mówiła, że opowiada się za pozostawieniem KRUS-u. Podkreśliła jednak, że należy zwalczać istniejące w nim patologie, przede wszystkim wprowadzając obowiązek płacenia składki dla najbogatszych rolników.


POWIĄZANE

Śmierć rodziców zawsze jest trudnym przeżyciem. Mimo wszystko jest to zdarzenie,...

Krajowa Rada Izb Rolniczych ponad 2 miesiące czekała na odpowiedź na zapytanie z...

Proponowane przepisy zostały opublikowane przez Rządowe Centrum Legislacji. Odno...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę