Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

PKB: gonimy starą Unię

2 listopada 2004
Nasz produkt krajowy brutto zwiększa się ponaddwukrotnie szybciej niż w starych krajach Unii Europejskiej. Wyprzedzają nas tylko republiki nadbałtyckie, ale są to bardzo małe państwa. Z prognoz ekonomistów wynika, że liderem wzrostu gospodarczego będziemy również w następnych latach.

Dzięki temu powoli zmniejszać się będzie ogromny dystans, jaki nas dzieli od dawnej Piętnastki, pod względem poziomu życia. Szkoda tylko, że obecnie nasz wzrost gospodarczy nie powoduje wzrostu zatrudnienia i inwestycji. Ale to się może korzystnie zmienić już w przyszłym roku.

Przyspieszenie w inwestycjach może zapowiadać wzrost wartości kosztorysowej przedsięwzięć rozwojowych rozpoczętych w przedsiębiorstwach. Utrzymuje się też wysoka produkcja w firmach wytwarzających dobra inwestycyjne i rośnie ich import. Sprzyjają temu rosnące zyski przedsiębiorstw, które w dużej części lokowane są dziś także na kontach bankowych.

Po naszym wstąpieniu do Unii Europejskiej zwiększa się też zainteresowanie kapitału zagranicznego naszym krajem, gdyż dzięki Unii poprawiliśmy swój wizerunek, co może zaowocować wielkimi inwestycjami. Gdy inwestycje zaczną szybko rosnąć, zwłaszcza związane z infrastrukturą, pojawiać się też będzie więcej nowych miejsc pracy.

Dziś nasz dochód narodowy szybko rośnie dzięki rekordowemu wzrostowi wydajności pracy. Ale choć nadal pracować będziemy coraz lepiej, potrzeba też będzie więcej osób, aby wysokie tempo wzrostu gospodarczego utrzymało się w dłuższej perspektywie..


POWIĄZANE

Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego to już 44. polski produkt, który został wpisa...

Przez cały sezon ubezpieczania upraw w Concordia Polska Grupa Generali, do końca...

Obecnie nad polskim niebem może latać nawet 250 tys. dronów. Wraz z popularyzacj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę