aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

PO i PSL za zmianami w KRUS, ale się różnią

15 stycznia 2008
Premier Donald Tusk powiedział, że partie koalicyjne - PO i PSL - są przekonane, iż zmiany w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) są niezbędne. Jak dodał, jeszcze w tym roku zostaną zaproponowane zmiany w KRUS. "Dziennik" w poniedziałek napisał, że w resorcie rolnictwa trwają prace nad reformą systemu ubezpieczeń rolników. Celem reformy ma być skończenie z zasadą, że rolnik, niezależnie od wielkości majątku, liczby posiadanych hektarów i dochodu, płaci do KRUS taką samą składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz wypadkowe i chorobowe.

"PO i PSL są przekonane że zmiany w KRUS są niezbędne. Głównie dlatego, że z KRUS korzystają w sposób nierównoprawny bardzo różne grupy - jeśli chodzi o ich rzeczywisty stan dochodów" - powiedział Tusk w poniedziałek na konferencji prasowej.

Jak dodał, chce uspokoić zarówno tych, którzy uważają, że reforma KRUS jest niezbędna, jak i tych, którzy "korzystają z dobrodziejstw KRUS".

"Chciałbym obie strony uspokoić, że przystąpimy do poważnej debaty na temat KRUS z uwzględnieniem interesów także środowiska rolników, szczególnie tych mniej zamożnych. Nie będzie tutaj mowy o żadnym gwałcie" - zapewnił Tusk. Przyznał jednocześnie, że jest to sprawa "bardzo delikatna społecznie".

"Jesteśmy zdecydowani na zmiany. (...) będziemy w ciągłym dialogu z PSL i na pewno w tym roku zaproponujemy zmiany. One nie będą jeszcze w tym roku skutkowały, ale na pewno w tym roku je zaproponujemy" - zapewnił premier.

Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział na spotkaniu z przedsiębiorcami, że szczegółowe rozwiązania dotyczące reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) nie są jeszcze przesądzone.

"Zgoda na to, żeby dokonać reformy KRUS-u była jeszcze przed wyborami, natomiast jeżeli chodzi o szczegółowe rozwiązania, to o ile wiem, na razie nie zostały one przesądzone" - powiedział Pawlak na spotkaniu z Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową.

"Nie przesadzajmy z oczekiwaniami, bo tu jest dużo mistyki. (...) Nawet przy zmianie dotyczącej kilku tysięcy osób - bo to dotyczy kilku tysięcy osób - nie ma tutaj przestrzeni, żeby zrewolucjonizować finanse publiczne. Sprawa ma charakter bardziej mistyczny, niż finansowy" - powiedział Pawlak na briefingu po spotkaniu z przedsiębiorcami Business Centre Club.

Jak wyjaśniła w poniedziałek dyrektor biura prasowego ministerstwa rolnictwa Małgorzata Książyk, w resorcie są prowadzone prace nad reformą systemu ubezpieczeń społecznych. Zaznaczyła, że poza informacjami na ten temat wcześniej przekazanymi do mediów resort na razie nie ma nic do dodania.

Premier Tusk pytany o różnice zdań między nim a prezesem PSL Waldemarem Pawlakiem w sprawie KRUS, Tusk powiedział: "Jest inny typ wrażliwości między mną, a Waldemarem Pawlakiem, jeśli chodzi o KRUS. To zrozumiałe. Wiedzieliśmy od samego początku, że tutaj wymagana będzie uczciwa, rzetelna, czasami twarda rozmowa".

Jak dodał, umówił się z Pawlakiem, że nie będą wobec siebie stosować nacisku. "Na pewno dojdziemy, do ładu, do porozumienia w tej sprawie" - zadeklarował szef rządu.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę