aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Podwyżki dla chorych

19 marca 2004

Trzy lata temu Polska podpisała stanowisko negocjacyjne z Unią Europejską. Wynika z niego, że inwalidzi od 1 maja będą płacić nawet o 22 proc. więcej za aparaty pozwalające im żyć! Tymczasem, tworząc tegoroczną ustawę o VAT, zmarnowano ostatnią już może szansę zastosowania niższej stawki podatkowej na przyrządy potrzebne niepełnosprawnym.

Zgodnie z wynikami negocjacji, Polska zobowiązała się do obłożenia 22 procentowym VAT-em niektórych wyrobów medycznych i sanitarnych, które nie są potrzebne do rehabilitacji. Pozwalają jednak godnie walczyć z chorobą. Chodzi m.in. o pieluchomajtki, cewniki, worki stomijne itd. Ich ceny wzrosną więc o prawie jedną czwartą.

To nie wszystko

Nasi negocjatorzy podpisali również inną klauzulę: za sprzęt, który pomaga w rehabilitacji i za jego naprawę stawka VAT - dziś zerowa - wzrośnie do 7 proc. Zdrożeją więc wózki inwalidzkie, kule, gorsety ortopedyczne itp. Wynika z tego, że obowiązująca w tej chwili zerowa stawka podatku VAT na sprzęt dla niepełnosprawnych i inwalidów - zmieni się po 1 maja.
Przystąpienie do UE oznacza także wzrost podatku dla zwykłych pacjentów. Z 7 do 22 proc. podskoczy m.in. VAT na okulary i szkła optyczne, strzykawki, aparaty do mierzenia ciśnienia, błony rentgenowskie i wyroby opatrunkowe.
Jak to się stało, że o zobowiązaniach wobec UE nie pamiętali twórcy nowej ustawy o VAT? Najprawdopodobniej ani posłowie, ani pracujący nad ustawą prawnicy nie odświeżyli sobie w pamięci wyników negocjacji.

Między ministerstwem a komitetem

W Ministerstwie Zdrowia urzędnicy słyszeli o vacie na sprzęt dla inwalidów, ale o co dokładnie chodzi - dopiero... sprawdzają. Posłowie głosujący nad ustawą są przekonani, że niepełnosprawni na pewno nie będą płacić za sprzęt z podatkiem. - Z moich informacji wynika, że towary rehabilitacyjne są zwolnione z VAT - twierdzi Zbigniew Chlebowski, szef komisji finansów publicznych, która opracowała nową ustawę. - Można uspokoić niepełnosprawnych.
Innego zdania są pracownicy Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Znają doskonale treść stanowiska negocjacyjnego i problem podwyższonych stawek VAT na sprzęt dla inwalidów.
Dlaczego nie zasięgnięto informacji na ten temat u najlepiej poinformowanych - w UKIE? Nie wiadomo. Za ten bałagan i niedoinformowanie posłów mogą jednak zapłacić najbardziej poszkodowani.

Jak wyjść z impasu?

Żeby być w porządku i wobec Unii, i wobec niepełnosprawnych, rząd powinien najpierw obłożyć uzgodnionym VAT-em przedmioty ortopedyczne i rehabilitacyjne, a potem szybko skorzystać z możliwości zredukowania stawek tego podatku. Istnieje bowiem taka możliwość - w myśl dyrektywy nr 6 Prawa UE. Z tego prawa korzystali przecież twórcy ustawy o VAT w innych dziedzinach, tyle tylko, że o niepełnosprawnych zapomnieli.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę