aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Policja i ciągniki nie będą płacić za parkowanie

31 października 2003

Sejm zadecydował, że z opłat za parkowanie zwolnione będą m.in. ciągniki rolnicze, pojazdy należące do policji, straży pożarnej, agencji wywiadu, pogotowia ratunkowego, służby więziennej i autobusy szkolne.

Posłowie znowelizowali ustawę o drogach publicznych. Za nowelizacją opowiedziało się 209 posłów, przeciw było 154, a 47 wstrzymało się od głosu. Przewiduje ona, że opłaty za parkowanie wyniosą maksymalnie 3 zł za pierwszą godzinę. Opłaty będą pobierane w strefach płatnego parkowania. Kierowcy zapłacą więcej za kolejne godziny parkowania, do trzeciej włącznie, ale nie więcej niż o 20 proc. Natomiast opłata za czwartą i kolejne godziny nie może przekraczać stawki, jaką kierowcy zapłacą za pierwszą godzinę.

Posłowie zdecydowali, że lekarze świadczący usługi medyczne w terenie, nauczyciele i studenci będą mogli starać się o zwolnienie z opłaty za parkowanie w samorządach.

Nowelizacja ustawy była konieczna, ponieważ 30 listopada 2003 r. przestaną obowiązywać przepisy dotyczące opłat za parkowanie samochodów na drogach publicznych. Przepisy te zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Dlatego zmieniona ustawa ma wejść w życie przed upływem tego terminu.

Opłaty będą wpływać do zarządów dróg, które przeznaczą te środki na budowę i modernizację dróg. Jedynie opłaty za wjazd do strefy śródmiejskiej trafią do samorządów.

Ustawą zajmie się teraz Senat.


POWIĄZANE

Unia Europejska ponownie rozszerzyła preferencje handlowe na produkty z Ukrainy,...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę