Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Polska specjalność – zaleganie z opłatami

7 kwietnia 2003

Na opłacenie cudzych należności wydajemy rocznie średnio po 840 złotych. Dlaczego? Bo wielu Polaków nie płaci rachunków wcale lub płaci z opóźnieniem.

W Polsce aż 25% należności nie jest płaconych  terminie podczas, gdy w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej – tylko 1%

Największe długi mamy w spółdzielniach mieszkaniowych – w 2002 roku wyniosły one 2 miliardy złotych. Operatorom telefonii komórkowej winni jesteśmy 400 mln złotych. Najwięcej zalegających z opłatami jest w Warszawie. Bezrobocie wynosi tu 5 procent, a czynszu nie płaci 10 procent mieszkańców stolicy. W Mrągowie nie płaci 3,5%, chociaż bezrobocie przekracza 30%.

Katarzyna Piętka z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych wyjaśnia, że egzekwowalność czynszów jest mniejsza niż rachunków telefonicznych, bo odłączenie telefonu może nastąpić szybciej niż wysiedlenie kogoś z powodu niepłacenia czynszu.

Co dziesiąty Polak nie dostaje pensji na czas. Choć to niezgodne z kodeksem pracy – staje się coraz bardziej powszechne. W 2000 roku do sądów wpłynęło 80 tysięcy pozwów o wynagrodzenie, w 2002 – 146 tysięcy. Zdarza się także, że pracownicy otrzymują wynagrodzenie w wyrobach własnej firmy. Tak było w wypadku Tonsilu, którego pracownicy otrzymali wynagrodzenie w głośnikach i piecach. Pozostaje mieć nadzieję, że praktyka ta nie upowszechni się.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę