Polskie agencje płatnicze najbardziej zaawansowane w realizacji polityki rolnej

10 grudnia 2004

Polskie agencje płatnicze należą do najbardziej zaawansowanych we wdrażaniu poszczególnych instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej, spośród instytucji tego typu działających w nowych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

W czwartek w Krakowie rozpoczęło się międzynarodowe seminarium "Agencje płatnicze w nowych państwach członkowskich -od akredytacji do realizacji", w którym uczestniczą przedstawiciele tych instytucji z 10 państw, nowych członków Unii Europejskiej oraz państw kandydujących: Bułgarii i Rumunii.

"Z dyskusji widać, że polskie agencje płatnicze są znacznie zaawansowane w swoich przygotowaniach i uruchamianiu poszczególnych instrumentów. Świadczy o tym choćby fakt, że u nas są już realizowane płatności bezpośrednie, co odbywa się tylko w niektórych nowych państwach UE. Dotyczy to też innych instrumentów" - powiedział prezes Pomajda.

Polska jest jedynym nowym unijnym członkiem, gdzie działają dwie akredytowane agencje płatnicze. Są to: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) oraz Agencja Rynku Rolnego (ARR). Ponadto ARiMR jest zdecydowanie największą tego typu instytucją, która pod względem liczby obsługiwanych rolników i wysokości wypłacanych środków wielokrotnie przebija swoich odpowiedników w innych krajach UE.

"Czesi mają do obsłużenia 19 tys. rolników, którzy złożyli wnioski o dopłaty bezpośrednie - tyle przelewów realizujemy w ciągu jednego dnia. Oni mają na to kilka miesięcy i jeszcze tego nie rozpoczęli" - podkreślił prezes ARiMR.

W połowie października ARiMR rozpoczęła wypłaty dopłat dla rolników. Dopłaty dostanie w sumie 1,4 mln gospodarstw rolnych.

Głównym celem krakowskiego spotkania jest stworzenie reprezentacji akredytowanych agencji płatniczych z nowych państw członkowskich, aby razem przedstawiać przed Komisją Europejską wspólne problemy początkowego okresu funkcjonowania rynku rolnego w UE. Dzięki wspólnemu działaniu agencje chcą też mieć większy wpływ na przygotowywanie i wdrażanie poszczególnych instrumentów pomocowych Wspólnej Polityki Rolnej.

"Chcemy rozmawiać, jak być skuteczniejszym w relacjach z Komisją Europejską" - stwierdził Pomajda.

Według niego, zorganizowanie krakowskiej konferencji to wynik wcześniejszych doświadczeń zebranych podczas podobnych spotkań agencji ze wszystkich 25 państw członkowskich UE, które odbywają się cyklicznie co pół roku.

"Po tych spotkaniach nabraliśmy przekonania, że jest konieczność utworzenia podgrupy, gdzie zebrałyby się wspólnie kraje, które razem z Polską przystąpiły do UE 1 maja 2004 roku" -powiedział prezes.

Przedstawiciele zagranicznych agencji płatniczych podkreślają, że polskie doświadczenia są dla nich bardzo cenne. Ich państwa dysponują po jednej akredytowanej agencji, o zdecydowanie mniej rozbudowanej strukturze i skali działania. Narzekają przede wszystkim na zmieniające się i płynne podstawy prawne związane ze Wspólną Polityką Rolną, za którymi trudno im nadążać oraz zdarzające się konflikty kompetencyjne pomiędzy różnymi krajowymi instytucjami związanymi z rolnictwem.


POWIĄZANE

Komisja Europejska przeznaczy 185,9 mln euro w 2023 r . na sfinansowanie działań...

Umowy dotyczącej usług finansowych nie można już zawierać podczas pokazu, a takż...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych , wystąpił 25 października 2022r. do Prezesa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę