Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Posłowie chcą zaostrzyć kary za nieprzestrzeganie przepisów

21 października 2004

By właściciele super- i hipermarketów, a także innych placówek handlowych, przestali drwić z polskiego prawa pracy, należałoby wprowadzić regulacje zakazujące prowadzenia przez nich działalności gospodarczej w Polsce, gdyby w sposób uporczywy i rażący łamali prawa pracownicze – stwierdziła Anna Hintz, główny inspektor pracy na wczorajszym posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej.

Wczoraj została przedstawiona posłom komisji informacja Państwowej Inspekcji Pracy, dotycząca przestrzegania przepisów prawa pracy w supermarketach i innych placówkach handlowych w latach 2002-2003. Wynika z niej, że w ub.r. nastąpiła poprawa przestrzegania prawa pracy w 74 proc. kontrolowanych placówek.

Pogorszenie inspektorzy pracy odnotowali natomiast w blisko 7 proc. przypadków. – Nawet obserwowana w 2002 r. tendencja do nieprzestrzegania przepisów o czasie pracy uległa odwróceniu i zanotowano znaczną poprawę – mówiła A. Hintz. Dodała jednak, że niepokój budzi zwiększona w ub.r. w stosunku do 2002 r. kwota świadczeń niewypłaconych pracownikom bądź zaniżonych. Odsetek pracowników, którzy nie otrzymali świadczeń, był jednak znacznie niższy niż w 2002 r. Wówczas wyniósł 25 proc., podczas gdy w ub.r. – 16 proc.

Najczęstszymi przyczynami stwierdzonych uchybień – jak podkreśliła GIP – były m.in.: niewłaściwa organizacja pracy oraz utrzymywanie minimalnego poziomu zatrudnienia, duża rotacja na stanowiskach osób zarządzających, a także brak znajomości przepisów prawa pracy przez kadrę kierowniczą i służby kadrowo-księgowe.

W opinii GIP, system kar nie odstrasza pracodawców od naruszania praw pracowniczych. Sąd za rażące łamanie tych praw może zasądzić maksymalnie 5 tys. zł grzywny, natomiast inspektor pracy może ukarać pracodawcę mandatem do 1 tys. zł. Według posłów, taka kara nie jest dla bardzo wielu pracodawców (szczególnie właścicieli placówek handlowych wielkopowierzchniowych) dolegliwa. Zapowiedzieli, że będą pracować nad zaostrzeniem kar.


POWIĄZANE

15 kwietnia mija termin rozliczenia zakupu komputera z dofinansowaniem Agencji R...

Wciąż 2,7 mln domów jednorodzinnych ogrzewanych jest za pomocą urządzeń, które n...

Chiny to dziś największy rynek e-commerce na świecie. Ponad 1,4 mld potencjalnyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę