Powrót do KRUSU

10 sierpnia 2005

Rolnicy prowadzący firmy będą mogli wrócić do rolniczego systemu ubezpieczeń społecznych. Będą mogli, ale nie wszyscy. Z takiej możliwości skorzysta nie więcej jak 30 tysięcy osób.

Przypomnijmy, że kłopoty rolników prowadzących dodatkową nie związaną z rolnictwem działalność gospodarczą rozpoczęły się wraz z ogłoszeniem planu oszczędności ministra Jerzego Hausnera. Rząd uznał wtedy, że rolnicy prowadzący firmy powinni płacić wysokie zusowskie, a nie niskie krusowskie składki na ubezpieczenie społeczne. W efekcie ze 125 tysięcy osób, które miały firmy 67 tysięcy wyłączono z KRUS-u i przeniesiono do powszechnego systemu ubezpieczeń. Rząd się zmienił i kolejna ekipa uznała, że pomysł nie do końca był przemyślany.

Teraz rozpoczyna się ponowne przyjmowanie do KRUS-u rolników prowadzących firmy. Jeszcze w tym miesiącu centrala KRUS-u zacznie wysyłać do rolników zawiadomienia o możliwości powrotu do rolniczego systemu ubezpieczeń. Zainteresowani będą musieli złożyć takie wnioski do końca roku.

I tu zaczyna się problem. Tak niska kwota podatku oznacza, że do KRUS-u będą mogły wrócić tylko te osoby, które prowadzą działalność gospodarczą na bardzo małą skalę. Najwcześniej będą mogły one zostać ponownie objęte rolniczym ubezpieczeniem od 4 kwartału tego roku. Pod warunkiem, że pozytywnie rozpatrzony wniosek zostanie złożony do końca września. Ostatnim dniem ich składanie będzie 31 grudnia.


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę