aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Powstanie fundusz UE na wypadek klęsk i katastrof

30 sierpnia 2002

Komisja Europejska ogłosiła w środę, że wystąpiła z propozycją stworzenia funduszu na wypadek katastrof i klęsk żywiołowych, który objąłby kraje Unii Europejskiej i kandydatów do Piętnastki, w tym Polskę. 

Przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi powiedział w środę na konferencji prasowej, że o ile do porozumienia w tej sprawie dojdą szybko Parlament Europejski i ministerialna Rada, fundusz ruszy jeszcze w 2002 roku.

Fundusz może powstać w ramach obecnego budżetu - zapewnił Prodi i nazwał go "wyrazem europejskiej solidarności". Najpierw byłoby to pół miliarda euro; w kolejnych latach - dwa razy tyle.

 Idea powołania specjalnego funduszu UE na wypadek klęsk i katastrof pojawiła się podczas zwołanego 18 sierpnia szczytu powodziowego w Berlinie. Wystąpił z nią kanclerz Gerhard Schroeder.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) poinformował w środę, że udzielił natychmiastowej specjalnej pożyczki, która ma pomóc Niemcom naprawić szkody przyniesione przez niedawną powódź oraz wystąpił trzy tygodnie temu z inicjatywą przyznania Austrii, Czechom i Słowacji preferencyjnych długoterminowych kredytów. 


POWIĄZANE

Komisja Europejska przyjęła wczoraj wniosek określający nowe wspólne rozwiązanie...

Rząd Ukrainy wprowadził zmiany w procedurze weryfikacji eksporterów rolnych w st...

Sądy wciąż będą puchnąć od nowych spraw. Wzrost rdr. będzie nawet 30-proc. W 202...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę