Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Pożyczka zamiast kredytu

23 września 2003

Małe firmy, które mają trudności z uzyskaniem kredytu bankowego, mogą ubiegać się o pożyczkę z funduszy pożyczkowych. Przedsiębiorcy nie mogą jednak liczyć, że jej oprocentowanie będzie niższe od ceny kredytu bankowego. W tym roku na dotacje do funduszy pożyczkowych Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ma w swoim budżecie 40 mln zł. Wnioski można składać do końca września.

O dotację z PARP mogą się starać fundusze, które m.in. nie prowadzą działalności w celu osiągnięcia zysku oraz posiadają wyodrębniony fundusz, z którego będą udzielać pożyczek tylko małym firmom.
 Dotychczas jednak żaden wniosek o dotację nie wpłynął. Według Tomasza Kiliańskiego, dyrektora Zespołu Instrumentów Finansowych PARP, napływu wniosków należy się spodziewać bliżej ostatecznego terminu ich składania.

Program wspierania funduszy pożyczkowych jest elementem przyjętego przez rząd jeszcze w sierpniu ubiegłego roku programu "Kapitał dla przedsiębiorczych".

O pożyczkę z takiego funduszu będą mogli ubiegać się jedynie mali przedsiębiorcy. Celem programu jest bowiem umożliwienie niewielkim firmom pozyskania kapitału na rozwój z innego źródła niż kredyt bankowy.

Jednak, podobnie jak w przypadku kredytów bankowych, przedsiębiorcy będą musieli znaleźć zabezpieczenie pożyczki (zazwyczaj żyrantów). Oprocentowanie takich pożyczek nie musi być też tańsze od kredytu. Każdy fundusz pożyczkowy prowadzi bowiem własną politykę kształtowania stóp procentowych udzielanych pożyczek. – Nie chcemy, aby to oprocentowanie było wyraźnie niższe od tego występującego na rynku – powiedział Mirosław Marek, prezes PARP. Zaznaczył, że ze względu na niskie oprocentowanie o pożyczki zwracaliby się bowiem również ci, którzy mogliby uzyskać kredyt bankowy, a celem działania funduszy jest dotarcie do przedsiębiorców, którym banki odmawiają finansowania.

Według PARP, jedynie 17 proc. badanych przedsiębiorców ubiegających się o pożyczkę z funduszu nie napotkało żadnych trudności. Pozostali mieli problemy z zapewnieniem wymaganego zabezpieczenia spłaty pożyczki. Trudności wiązały się również z wykonaniem prawidłowego biznesplanu i odpowiednim wypełnieniem wymaganych dokumentów. Barierą było również uzyskanie zaświadczeń o niezaleganiu z wpłatami do ZUS-u i urzędu skarbowego. Według PARP, fundusze udzieliły dotychczas ok. 2 tys. pożyczek.


POWIĄZANE

Pierwsza elektrownia atomowa ma powstać w Polsce do 2033 roku. Jej budowa ma kos...

Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego to już 44. polski produkt, który został wpisa...

Przez cały sezon ubezpieczania upraw w Concordia Polska Grupa Generali, do końca...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę