Prawie wszyscy rolnicy otrzymają dopłaty w tym roku

6 października 2004

Niemal wszyscy rolnicy otrzymają w tym roku dopłaty do gruntów, czyli płatności bezpośrednie. Są na to pieniądze w budżecie - zapewnił we wtorek minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

"Z uzgodnień z ministrem finansów Mirosławem Gronickim i z premierem Markiem Belką wynika, że w tym roku będziemy mogli wypłacić prawie 100 procent dopłat. Na pewno dostaną je wszyscy ci, którzy złożyli bezbłędnie wypełnione wnioski" - powiedział Olejniczak. Minister dodał, że docelowo będzie dokonywane 30 tys. przelewów dziennie.

Olejniczak przypomniał, że termin wypłat dopłat bezpośrednich za zgodą Komisji Europejskiej został przesunięty z 1 grudnia na 18 października tego roku, co stwarza możliwość wypłacenia nie 50 proc., a blisko 100 proc. dopłat. Jego zdaniem, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) jest do wypłat technicznie przygotowana.

We wtorek "Rzeczpospolita" podała, że w budżecie jest tylko jedna trzecia pieniędzy potrzebnych na unijne dopłaty dla rolników. W budżecie państwa przeznaczono na ten cel 2,9 mld zł. Tymczasem rolnikom obiecano, że otrzymają łącznie 8,1 mld zł. Z tego powodu w tym roku na pieniądze mogą liczyć tylko ci, którzy pierwsi wypełnili prawidłowo wnioski.

Olejniczak wyjaśnił, że zarzuty postawione we wtorkowej "Rzeczpospolitej" są nieprawdziwe, gdyż na dopłaty bezpośrednie są przewidziane środki w budżecie. Zaznaczył, że pieniądze na ten cel pochodzić będą z różnych źródeł np. w budżetu unijnego oraz ze środków tzw. II filaru tj. funduszy przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich.

Informacje o braku pieniędzy w budżecie na dopłaty dla rolników zdementował także minister finansów Mirosław Gronicki.

Pod koniec września prezes ARiMR Wojciech Pomajda informował, że wypłaty będą trwały do kwietnia 2005 roku.

Polska wynegocjowała dopłaty bezpośrednie na 2004 rok w wysokości do 55 procent wysokości dopłat obowiązujących w starych krajach UE (w 2005 r. - 60 proc., 2006 r. - 65 proc.). Są to maksymalne dopłaty, jakie można osiągnąć, uwzględniając przesunięcie środków z funduszu przeznaczonego na rozwój wsi, jak też dopłaty z budżetu krajowego.

Olejniczak we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu potwierdził, iż większość rolników otrzyma dopłaty bezpośrednie w tym roku. Wypłaty rozpoczną się od poniedziałku 18 października tj. o 1,5 miesiąca wcześniej niż było to przewidziane.

Zaznaczył, że datę 31 grudnia traktuje jako umowną. "Jeżeli rolnik nie dostanie dopłaty pod koniec grudnia, to dostanie ja na początku stycznia" - powiedział i dodał, że najważniejsze przyspieszenie dopłat bezpośrednich.

Minister zapewnił, że dopłaty dostaną wszyscy rolnicy, a w pierwszej kolejności przelewy otrzymają ci, którzy złożyli bezbłędne wnioski.

Szef resortu rolnictwa poinformował ponadto, że ARiMR pomyślnie przeszła audyt i w ubiegłym tygodniu Komitet Akredytacyjny rekomendował ministrowi finansów udzielnie akredytacji dla ARiMR jako agencji płatniczej, która może min. realizować dopłaty bezpośrednie.


POWIĄZANE

Komisja Europejska przeznaczy 185,9 mln euro w 2023 r . na sfinansowanie działań...

Umowy dotyczącej usług finansowych nie można już zawierać podczas pokazu, a takż...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych , wystąpił 25 października 2022r. do Prezesa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę