aaa_TSW_2023
CTR_2023

Prognozy inflacyjne na listopad i grudzień

8 października 2003

Po opublikowaniu przez Główny Urząd Statystyczny danych o cenach żywności w drugiej połowie minionego miesiąca Ministerstwo Finansów utrzymało prognozę inflacji za wrzesień na poziomie 0,9-1,0 procent licząc rok do roku.

W sierpniu bieżącego roku inflacja wyniosła 0,7 procent. Prognoza na koniec roku nie zmieniła się i wynosi 1,3-1,4 procent.

Po danych o cenach żywności w drugiej połowie września spodziewamy się, że inflacja we wrześniu wyniosła 0,9-1,0 procent, a miesiąc do miesiąca wzrost wyniósł 0,5 procent. Wzrost inflacji we wrześniu jest spowodowany sezonową zmianą cen żywności. Ceny artykułów nieżywnościowych pozostają raczej bez zmian – powiedział Jacek Krzyślak, dyrektor departamentu analiz i statystki ministerstwa. Naszym zdaniem do końca roku inflacja wzrośnie do 1,3-1,4 procent – dodał przedstawiciel resortu finansów.

W drugiej połowie września ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,4 procent w stosunku do poprzednich 15 dni, a w stosunku do drugiej połowy sierpnia wzrosły o 1,8 procent, poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Także zdaniem Grzegorza Wójtowicza z Rady Polityki Pieniężnej (RPP), wzrost cen żywności we wrześniu ma charakter sezonowy, a do końca roku inflacja wzrośnie prawdopodobnie do 1,3 procent, czyli dużo poniżej celu inflacyjnego RPP założonego na ten rok, wynoszącego 2-4 procent. Wrzesień nic nie zmienia w naszej ocenie sytuacji, wzrost cen żywności ma charakter sezonowy, jest tylko nieco wyższy od oczekiwań analityków –  powiedział Wójtowicz.


POWIĄZANE

Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np....

Nowe przepisy mają zapewnić dostęp do informacji i części zamiennych dla wszystk...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę