Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Przedsiębiorcy jeszcze nie wiedzą

12 września 2003

Za niespełna osiem miesięcy wejdzie w życie nowa ustawa o VAT, która wprowadzi rewolucyjne zmiany podatkowe. Tymczasem  większość przedsiębiorców ma dość mgliste pojęcie o czekających ich niedługo obowiązkach.

Nad rządowym projektem trwają intensywne prace w komisjach sejmowych. Ma zacząć obowiązywać od 1 maja 2004 r. Nowa ustawa – generalnie – ma przystosowywać nasze rozwiązania do unijnych. Problem jednak w tym, że jednocześnie wprowadzi wiele zupełnie dotąd nieznanych naszym przedsiębiorcom pojęć i rozwiązań. Nałoży również na podatników nowe i nierzadko bardzo skomplikowane obowiązki.

Wydawać by się mogło, że w takiej sytuacji ci, których już wkrótce będą dotyczyć te wymogi, powinni stopniowo zapoznawać się z najważniejszymi regulacjami, które znajdą się w przyszłej ustawie. Tymczasem – jak wynika z wczorajszej sondy „Gazety Prawnej” – przedsiębiorcy bardzo niewiele wiedzą o szykujących się zmianach.

– Wiemy, że zmiany dotyczące VAT będą poważne i wiążą się z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Mają wejść w życie od maja przyszłego roku. Nasza wiedza na ten temat jest czysto ogólna, a kształt ustawy nie jest nam do końca znany. Obawiamy się konsekwencji jej wejścia w życie – powiedział „GP” Dariusz Drężek, kierownik działu rozliczeń księgowych Indykpol S.A. Podobne informacje na temat nowej ustawy ma Zofia Bocheńska, kierownik zespołu podatków firmy Dębica S.A. Także ona wyraziła obawy związane z przyszłymi przepisami o VAT.

– Wiem, że ustawa ma się zmienić, ale szczegółów – niestety – nie znam. Podejrzewam, że więcej informacji na temat nowej ustawy będziemy mieć dopiero tuż przed jej wejściem w życie. Wtedy też zaczniemy się przygotowywać do nowych obowiązków – usłyszeliśmy od Danuty Boruc, księgowej piekarni „Polpain-Putka” Sp z o.o.

Jeszcze mniej wiedzą o szykujących się zmianach w mniejszych podmiotach gospodarczych.

– Niestety, jak dotąd nie wiemy, jakie zmiany nastąpią w ustawie ani od kiedy zaczną obowiązywać – usłyszeliśmy w firmie inżynierskiej „Jacek” z Płochocina, województwo mazowieckie. Niewiele także wiedzą o przygotowywanych regulacjach pracownicy hotelu „Europa” w Lublinie.

Natomiast zupełnie nie słyszeli o pracach nad nową ustawą właściciele kilku warszawskich sklepów i zakładów usługowych, z którymi rozmawiała „GP”.

Powstaje pytanie, czy podatnicy będą mogli liczyć na to, że po wejściu w życie przyszłej ustawy o VAT administracja skarbowa będzie – przynajmniej początkowo – wyrozumiale traktowała pojawiające się błędy w rozliczeniach podatkowych. Zdaniem niektórych ekspertów, raczej trudno przypuszczać, żeby po wejściu w życie nowych regulacji zalecono „skarbówce” wyrozumiałe traktowanie podatników popełniających błędy. Dlatego ci, którzy rozliczają VAT, już teraz powinni stopniowo zacząć poznawać przyszłe przepisy.

Gdy po wejściu w życie nowej ustawy będą popełniać błędy, mogą narazić się na niepotrzebne sankcje i kary. Informujemy: z projektem (druk 1874) można zapoznać się na stronach internetowych Sejmu (www.sejm.gov.pl). Mamy również nadzieję, że przedsiębiorcom pomogą w poznaniu i zrozumieniu nowych regulacji m.in. ich organizacje. Wbrew pozorom – czas nagli.


POWIĄZANE

Chociaż w ostatnich latach poziom aktywności fizycznej Polaków sukcesywnie rósł,...

Czy to pierwsza w tym roku pozytywna informacja dla branży HoReCa? Przełomowa ap...

Fundacja WWF Polska rozpoczęła kolejny projekt, którego celem jest ochrona dziki...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę