aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Przedsiębiorcy mogą bezpośrednio korzystać z prawa Unii Europejskiej

11 maja 2005

Przedsiębiorcy mogą bezpośrednio korzystać z prawa UE, jeśli zawiera ono korzystniejsze dla nich rozwiązania od prawa polskiego. Wynika to z nadrzędności prawa UE w sprawach leżących w kompetencjach UE - powiedział we wtorek Morvan Le Berre z kancelarii Wardyński & Partners.

Podczas konferencji "Spółka giełdowa w Unii Europejskiej", zorganizowanej przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, warszawska Giełdę Papierów Wartościowych i kancelarię Wardyński i Wspólnicy, Le Berre przedstawił zasady nadrzędności i bezpośredniego stosowania prawa europejskiego, obowiązujące także wówczas, gdy dany przepis nie został jeszcze włączony do prawa kraju członkowskiego.

Podkreślił, że prawo UE jest integralną częścią prawa krajowego krajów członkowskich.

Jeżeli z jednej strony mamy prawo europejskie, np. dyrektywę, a z drugiej strony - polskie rozwiązania, to nie ma dowolności wyboru, które prawo zostanie zastosowane. Stosuje się wówczas prawo europejskie w tym zakresie, w jakim dotyczy ono tej samej sprawy, o ile jest to kwestia leżąca w kompetencjach UE –  powiedział Le Berre.

Wyjaśnił, że od przedsiębiorstwa zależy, czy będzie powoływać się na wybraną dyrektywę, jeśli nie została ona wdrożona lokalnie i prawo krajowe jest z nią niezgodne.

W tym momencie trudno mówić o wyborze, takie jest prawo –  dodał Le Berre. Podkreślił, że w przypadkach sporów przed sądem przedsiębiorstwa mogą się powoływać bezpośrednio na prawo wspólnotowe.

Dotyczyć to może np. przypadków, w których przedsiębiorstwo jest skarżone przez władze na podstawie prawa krajowego, które nie jest zgodne z prawem unijnym. W takich przypadkach sąd krajowy ma obowiązek stosowania prawa UE, a nie prawa lokalnego –  podkreślił Le Berre.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę